Zabawki sensoryczne stały się ostatnio bardzo popularne. Jednak czemu zabawki sensoryczne są takie wyjątkowe? Na czym polega ich specyfika? Co trzeba wiedzieć o zabawkach sensorycznych? I dla jakich dzieci będą one odpowiednie?

Na czym polega integracja sensoryczna?

Kwestią kluczową jest tutaj wyjaśnienie tego pojęcia. Integracja sensoryczna to nic innego jak proces, w którym mózg otrzymuje informację od wszystkich zmysłów, następnie segreguje je i rozpoznaje, interpretuje i integruje z wszelkimi aktualnymi doświadczeniami. O ile klasyczne zabawki mają sens wtedy, gdy dziecko już potrafi się nimi bawić, o tyle zabawki sensoryczne mają sens już od pierwszych dni dziecka.

Zabawki sensoryczne w rozwoju dziecka

Takie zabawki mają bardzo duży wpływ na rozwój maluchów, ponieważ angażują zmysł wzroku, słuchu i dotyku, pozwalają połączyć je w całość, a ponadto rozwijają zdolności poznawcze. Dzięki temu dziecko rozwija się szybciej, zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Takie zabawki pozwalają wspomagają zdolność do przetwarzania bodźców w mózgu dziecka. Na początku warto wybierać takie zabawki, które są dosyć miękkie i łagodne dźwiękowo.

Jak wybrać dobrą zabawkę sensoryczną?

Większość zabawek sensorycznych stymuluje przed wszystkim zmysł dotyku. Co za tym idzie sensoryczne zabawki mają elementy o różnych fakturach - chropowate, gładkie, miękkie, twarde, śliskie czy szorstkie. Takie zabawki wspomagają także rozwój świadomego chwytania przez maluszki. W sklepach można znaleźć także zabawki w kontrastowych kolorach, czyli całkowite przeciwieństwo pastelowych pluszaków. Dlatego warto wybierać zabawki w wyrazistych kolorach, na przykład czarnym i białym. Można także wybrać zabawkę z elementami świetlnymi, tylko należy zwrócić uwagę by nie powodowały oślepienia. Często można znaleźć w takich zabawkach element lusterka. Kolejny zmysł, na który zabawki sensoryczne mają wpływ to słuch. Zatem w zabawce powinny być elementy, które emitują ciekawe, ale łagodne dźwięki, na przykład delikatne szeleszczenie, grzechotanie, delikatne dzwonienie czy stukanie. Najważniejsze, aby pierwsze zabawki nie były przeładowane elementami, warto wybrać taką, która ma niewiele elementów. Z wiekiem można wybierać zabawki bardziej rozbudowane.

Jakie istnieją zabawki sensoryczne?

W tej kwestii jest bardzo szeroki wybór. Można zdecydować się na zakup klasyki, czyli maskotki z elementami sensorycznymi. Dla maluszków świetnie sprawdzają się specjalne maty. Starsze dzieci zainteresuje z pewnością tablica lub książeczka sensoryczna. Na rynku dostępne są także klocki i zabawki drewniane. Każdorazowo najlepiej dobrać zabawkę do wieku i potrzeb malucha, ponieważ inna zabawka zainteresuje niemowlę, a inna dwulatka.