Nie od dzisiaj wiadomo, że w rozwoju dziecka obydwoje rodziców pełni równie ważną funkcję. Choć różnią się od siebie i często zupełnie inaczej zajmują się swoim potomkiem, nie można zaprzeczyć, że zarówno matka, jak i ojciec powinni przekazać swojemu dziecku ważne wartości. Jednak więź ojca z synem różni się znacząco od tej z matką; to on będzie dla niego wzorem do naśladowania już od najmłodszych lat. Czego zatem syn może nauczyć się od swojego taty?

Szacunku

Ojciec z synemSzacunek to zdecydowanie jedna z najważniejszych wartości, którą powinniśmy się w życiu kierować. Dorastający człowiek w ciągu życia wiele razy zetknie się osobami, które będą się od niego różnić lub których zachowanie nie będzie dla niego do końca zrozumiałe. Najważniejsze, by wiedział, że każda osoba na świecie ma prawo czuć się na nim dobrze bez względu na to, jaki ma kolor skóry czy jakim mówi językiem.

Samodzielności

Zarówno dziecku, jak i dorosłemu łatwiej jest żyć ze świadomością, że mogą liczyć sami na siebie i poradzą sobie w trudnych sytuacjach bez względu na zaangażowanie ze strony innych osób. Nieważne, czy chodzi o wyjazd na kolonie, czy o pierwsze samodzielnie wynajęte mieszkanie — samodzielność jest potrzebna w każdym wieku.

Radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Nie zawsze będzie łatwo. Ważne jednak, by syn miał dobry przykład, jeśli chodzi o radzenie sobie z trudnościami, bo umiejętność przegrywania jest bardzo istotnym elementem w rozwoju dziecka. Gdy widzi ono, że rodzic nie poddaje się pomimo niepowodzeń i uparcie dąży do celu, najprawdopodobniej sam będzie wykazywał podobne tendencje w dorosłym życiu. Musi nauczyć się, że czasem trzeba przegrać, żeby później ciężką pracą zdobyć to, czego pragnie.

Bycia sobą

Trudno jest w dzisiejszych czasach być sobą, szczególnie wtedy, kiedy w jakiś sposób różnimy się od pozostałych. Jednak warto nauczyć dziecko, że bycie autentycznym jest właściwe i nie należy udawać przed innymi kogoś, kim nie jesteśmy. To trudne, kiedy jest się na etapie poszukiwań siebie samego, ale syn będzie wzorował się na ojcu, dlatego tak ważne jest, by widział w nim autorytet.

Asertywności

W życiu na każde dziecko będą czyhały różne pokusy i pułapki. Naciski ze strony kolegów ze szkoły potrafią być niesamowicie przekonujące, dlatego każdy ojciec powinien przekazać potomkowi umiejętność odmawiania innym. Warto pamiętać o tym, że choć rozmowy z rodzicami są bardzo ważne, to największe znaczenie ma to, jak my sami zachowujemy się przy dzieciach. Dlatego, jeśli wymagamy czegoś od nich, to pilnujmy tego, czy sami postępujemy zgodnie z tymi oczekiwaniami.