Akordeony kojarzą się z muzyką skoczną, biesiadną, folkową. Młode osoby nie koniecznie utożsamiają ją ze swoim pokoleniem, aczkolwiek zmienia się to pod wpływem współczesnych twórców, którzy w swojej muzyce wykorzystują akordeony: Enej, Piersi, Marcin Wyrostek. To muzyka wesoła, której akordeon nadaje finezyjności i polotu. Z tego powodu można nazwać go instrumentem biesiadnym, ale w zestawieniu ze współczesną muzyką ska i reggae to mieszanka wybuchowa i niezwykle taneczna.
Akordeonu nie może zabraknąć na żadnych, większych imprezach, na przykład na weselach, po charakterystyczny dźwięk tego instrumentu sprawia, że ludzie chcą się bawić, a nogi same porywają ich do tańca.
Talent show a popularność akordeonu w Polsce
Do sporej popularności akordeonu w Polsce w wieku XXI przyczyniły się popularne talent show. Drugim zwycięzcą programu „Mam Talent” był Marcin Wyrostek, który zachwycił zebranych na widowni swą wirtuozerską grą na akordeonie. Jak sam przyznał w roku 2009, gdy opowiadał o swojej drodze twórczej w programie „Mam talent”, wiele osób na jego grę na tym instrumencie reagowali śmiechem i uważali ją za obciachową. Pokazuje to tylko, jak bardzo akordeony były uważane za instrumenty niepoważne, choć przy tym skomplikowane i trudne w opanowaniu. Chyba jako pierwsza osoba w Polsce odczarowała akordeon i nadała mu współczesnego polotu. Dzięki temu, coraz więcej osób zainteresowało się akordeonami i zakupiło je w sklepie internetowym: https://riff.net.pl/194-akordeony. Nie bez znaczenia był tu tez młody wiek artysty, a zazwyczaj instrument ten kojarzy się z osobami w podeszłym wieku. Marcin Wyrostek zaprezentował też klasyczny repertuar, wymagający ćwiczeń i umiejętności, ale też pokazał, że świetnie na nim sprawdzają się współczesne, radiowe brzmienia. Artysta zachwycił wtedy publiczność, a ostatecznie na akordeonie wygrał finał. Dziś jest poważanym muzykiem światowej klasy, który koncertuje z największymi wirtuozami.
Początki zainteresowania akordeonem
Co ciekawe, i internecie można odnaleźć wiele informacji o tym, że to właśnie wykon Marcina Wyrostka przyczynił się do zainteresowania tym instrumentem ludzi młodych, którzy wyrażali chęć nauczenia się gry na akordeonie. Potem w wielu polskich zespołach można było zaobserwować (i nadal można) wiodącą role akordeonu, na którym grają właśnie młodzi muzycy. Doskonałym tego przykładem jest zespół Enej, który także swą muzyczną karierę rozpoczął w roku 2011 podczas pierwszej edycji talent show „Must be the music – tylko muzyka”. Hit „Radio Hello” zawdzięcza swoją skoczność między innemu akordeonowi, na którym gra wokalista i zarazem frontmen zespołu.