Dla każdego ośmiolatka w naszym kręgu kulturowym przychodzi ważny moment, zmierzenia się z rytuałem Pierwszej Komunii. Zakładając oczywiście, że jest ono wychowywane zgodnie z praktyką religijną, potrzebuje wówczas odpowiednio dobrane buty komunijne. Ich wybór jest dość trudny, gdyż połączenie wygody z elegancją to duże wyzwanie dla projektantów dziecięcej odzieży. Wydarzenie to współcześnie, częściej jest łączone z komercjalizacją życia społecznego niż swoim duchowym aspektem.

Czym powinna być komunia?

buty komunijneTen specyficzny sposób wstąpienie na wyższy poziom wiary, składa się właściwie z dwóch, osobnych części. Pierwszy aspekt jest duchowy. Podczas mszy buty komunijne muszą pasować do alby i reprezentować sobą odpowiedni poziom elegancji. Powinny być wygodne by mali bohaterowie tej uroczystości nie musieli się rozpraszać bolącymi stopami.

Buty komunijne choć zazwyczaj kupowane z myślą o jednorazowej okazji noszą w sobie większy sens. Spoczywa na nich odpowiedzialność za świadomy krok ku duchowej dojrzałości dziecka, które koncentrując się na wierz, nie będzie komunii utożsamiało wyłącznie z prezentami. Ten aspekt przez rodziców powinien być szczególnie, odpowiednio wspierany. Buty komunijne powinny być dodatkiem do stawiania świadomych kroków w swojej religijności.

Czym komunia jest zazwyczaj?

Drugim i niestety chyba popularniejszym elementem postrzegania tej uroczystości jest jego wymiar materialny. W nim buty komunijne muszą zachwycać albo i szokować. Muszą mieć podkute podeszwy by koncentrować uwagę zebranych ludzi na ich nosiciela. Sprowadzają się do tego, że noszące je dziecko podczas po ceremonialnej imprezy nie dorównuje w bieganiu swoim rówieśnikom. Kiedy wybieramy buty komunijne, miejmy na uwadze chęć cieszenia się pociechy z nowo otrzymanego roweru i zadbajmy by jej lub jego buty komunijne umożliwiły mu testowanie prezentów.

Niestety coraz częściej poranna msza w Kościele jest dla wielu dzieci koniecznością tylko po to, by otrzymać późniejsze podarki. Im kosztowniejsze, tym lepsze. Często pozbawione duchowego wymiaru. Buty komunijne nie muszą być drogie, a powinny być wygodne.