szczoteczki soniczneW telewizji i internecie jest pełno reklam produktów do higieny jamy ustnej – od szczoteczek, przez płyny do płukania ust, aż po pasty do zębów. Faktem jest jednak, że najbardziej podstawowym sposobem dbania o zęby jest ich regularne szczotkowanie. Nawet najlepsza pasta nie pomoże, jeśli wybrana przez nas szczoteczka będzie niedostosowana do potrzeb naszych dziąseł. Nie wszystkie szczoteczki są tak samo dobre, mimo posiadania wielu rozbudowanych funkcji i różnic we włosiu. Najbardziej polecane obecnie są szczoteczki soniczne, które nie tylko mają odpowiednie włosie, ale również wykonują ruchy pozwalające na skuteczne czyszczenie zębów.

Szczoteczka soniczna to nic innego niż elektryczna szczoteczka do zębów, która posiada odpowiednią funkcję bardzo szybkiego obracania się czyszczącej główki szczoteczki. Obroty te są na tyle szybkie, że w ciągu minuty szczoteczki potrafią wykonać ich do 40 tysięcy. Nazwa szczoteczki pochodzi przede wszystkim od tego, że podczas czyszczenia i uruchomienia główka generuje również fale dźwiękowe, które pomagają w dodatkowym czyszczeniu zębów. Fale te w szczoteczce sonicznej powodują powstawanie rozmaitych bąbelków ze śliny i pasty, co sprawia, że czyszczenie dotyka również trudno dostępnych zakamarków między zębami.

Bezsprzeczną zaletą wszystkich szczoteczek elektrycznych jest posiadanie wymiennej końcówki – dzięki czemu z jednej szczoteczki może korzystać kilka osób, jedynie wymieniając odpowiednio końcówki z częścią czyszczącą. Najbardziej rozbudowane szczoteczki soniczne posiadają kilka trybów pracy, od trybu intensywnego czyszczenia, aż po tryb masażu dziąseł. Dzięki temu dostosujemy tryb pracy szczoteczki do swoich potrzeb oraz delikatności dziąseł.

Podczas kupowania szczoteczki sonicznej dla dzieci warto zainwestować w taką, która posiada odpowiednim timer – zwykle ustawiony na dwie minuty. Dzieci mają skłonność do krótkiego i niedokładnego mycia zębów, a ustawienie szczoteczki na działanie dokładnie przez cały czas mycia pozwoli na zadbanie o zęby malucha.