Znajomość języków przydaje się nie tylko w życiu prywatnym, ale również – a może przede wszystkim – zawodowym. Opanowanie kilku języków, niekoniecznie europejskich, ale również np. azjatyckich pozwala na rozszerzanie zakresu swojej kariery zawodowej do krajów, które są odległe od Polski. Nie bez powodu mówi się również, że najlepiej wiedzę chłoną dzieci. Nauka chińskiego dla dzieci jest dziś rozpowszechniona i często zastępuje naukę np. francuskiego czy rosyjskiego – Chiny rozwijają się na tyle dobrze, że oferują w przyszłości wiele atrakcyjnych miejsc pracy. Czy język chiński jest jednak prosty dla małych dzieci?

Lektorzy i specjaliści językowi orzekają, że istnieją języki, które brzmią podobnie – wówczas obcokrajowcowi łatwiej jest się ich nauczyć, bo intuicyjnie przyjmuje odpowiedni akcent i jest w stanie łatwiej się porozumiewać dzięki naturalnej zdolności rozumienia intonacji rozmówcy. Tak jest również z językiem chińskim – dla Polaków jest to jeden z przyjemniejszych do nauki języków, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że nie jest to język prosty. Przy dobrej znajomości ojczystego języka nauka chińskiego dla dzieci nie powinna jednak przysparzać większych problemów niż nauka jakiegokolwiek innego języka, który posiada własne znaki, np. rosyjskiego.

Zanim zdecydujemy się posłać swoją pociechę na naukę chińskiego dla dzieci, dobrze jest zorientować się, jakimi metodami wiedza będzie przekazywana młodym umysłom. Dzieci bardzo dobrze reagują na takienauka języka chińskiego nauczanie, w którym same mogą podejmować zdobywać wiedzę na bazie własnej, naturalnej dociekliwości, zdolności obserwacji i kojarzenia. Z tego powodu dla najmłodszych dedykuje się taką naukę chińskiego dla dzieci, która bazuje przede wszystkim na obrazach i skojarzeniach. Nie brak tutaj technik interaktywnych, pozwalających dziecku pod opieką nauczenia pogłębiać wiedzę przez dobrą zabawę. W ten sposób umysł łatwiej chłonie nowe informacje, nie czując jednocześnie przymusu.

Wiadome jest, że dzieci ze względu na swój wiek muszą mieć dopasowany tryb nauki do swoich potrzeb. Bardzo często nauka chińskiego dla dzieci prowadzona jest przy współpracy dodatkowej z pedagogami specjalizującymi się w nowoczesnych odmianach tradycyjnych szkół bazujących na intuicyjnej nauce języka. Tylko nauka, która łączy się z przyjemnością może zaowocować w dziecku i dać głód wiedzy oraz chęci do poznawania nie tylko języka, ale również nowej kultury. To w przyszłości często przeradza się w zainteresowanie pracą i życiem w danym kraju, a potem może spowodować nawet chęć przeprowadzki i zmiany swojego otoczenia.