Wielu kierowców sądzi, że sprężyny gazowe w samochodzie mają niewielkie znaczenie. Jednakże jest to błędne przekonanie. Jest to bowiem produkt, który ułatwia otwieranie bagażnika i maski auta. Co więcej, pozwala on utrzymać te elementy w wygodnej dla użytkownika pozycji. Jak każdy przedmiot po pewnym czasie także sprężyny ulegają zużyciu. Warto zatem o nie zadbać, aby przedłużyć ich żywotność. Sprawdź, jakie symptomy świadczą o tym, że przyszedł czas na ich wymianę.

Czym są sprężyny gazowe w samochodzie?

Odpowiadają one za podnoszenie, a także podtrzymywanie klapy bagażnika bądź też maski. W celu przekonania się o tym, jak ważna jest to funkcja, wystarczy przeprowadzić mały test. Spróbuj podnieść te elementy bez wspomagania, jakim są sprężyny gazowe. Niestety natychmiast się przekonasz jakie to ciężkie i trudne zadanie do wykonania.

Co świadczy o uszkodzeniu sprężyn gazowych w samochodzie i jak przeprowadzić ich wymianę?Jakie symptomy świadczą o zużyciu sprężyn gazowych w samochodzie?

Częste otwieranie maski i klapy bagażnika nie pozostaje bez znaczenia dla małych siłowników podtrzymujących te elementy. Bardzo szybko zauważysz, że coś jest nie w porządku. Zanieczyszczenia sprawiają, że za każdym razem, gdy podnosisz klapę, dochodzi do wycierania się uszczelniacza. W rezultacie pojawia się skutek w postaci zmniejszonej ilości oleju i ciśnienia gazu. Dlatego podejmij działania, które przedłużą żywotność sprężyn gazowych. Pamiętaj zatem o ich regularnym czyszczeniu. Jednak w końcu zajdzie potrzeba ich wymiany. Można to także przeprowadzić samodzielnie.

Jak dokonać wymiany siłowników?

Gdy czujesz się na sile, możesz wymienić sprężyny gazowe we własnym zakresie, kupując je wcześniej na przykład na stronie https://sprezyny-gazowe.com/1406-sprezyny-gazowe. Jednakże, jeżeli prace techniczne nie należą do Twoich mocnych stron, powierz zadanie do wykonania specjaliście. Do tej czynności niezbędne są właściwe narzędzia. Musisz się wyposażyć w klucz oczkowy bądź nasadowy charakteryzujący się odpowiednią średnicą. Nie zapomnij także o płaskim śrubokręcie. Poproś także drugą osobę o towarzystwo i dodatkowe wsparcie, na przykład przy przytrzymaniu ciężkich drzwi. Odkręcenie ślub nie powinno przysporzyć większych kłopotów. Schody pojawiają się przy zdjęciu drugiej końcówki z kulki. Wynika to z tego, że w niektórych rozwiązaniach wykorzystuje się blaszki blokujące. Należy je podważyć przy pomocy płaskiego śrubokrętu. Może zdarzyć się także sytuacja, w której pierścień blokujący będzie na zewnątrz systemu. Wtedy konieczne będzie nacięcie sprężyny przy użyciu piły do metalu.
Warto podkreślić, że natychmiast po wymianie mogą pojawić się problemy z otwieraniem i zamykaniem maski. Jednak to tylko kwestia czasu – gdy sprężyny dobrze wkomponują się w całą konstrukcję, wszystko wróci do normy.