Czym przyklejać scrapki?

Scrapki to dekoracyjne wycinanki, które przykleja się na powierzchnię ozdobnych kopert, okolicznościowych kartek i zaproszeń. Niewielkie scrapki można wykorzystać również do ozdabiania albumów z fotografiami, kartonowych pudełek, w których przechowujemy różnego rodzaju drobiazgi, dekoracyjnych puszek, ramek na zdjęcia i wielu innych przedmiotów o podobnym, dekoracyjnym charakterze. Jeśli kupisz gotowe scrapki, pozostaje jedynie kwestia przytwierdzenia ich do przedmiotu, który chcesz ozdobić? Jak to zrobić?

Mocowanie scrapek na klej

Dekoracja wykonana ze scrapek

To najprostszy, najtańszy i jednocześnie najbardziej rozpowszechniony sposób mocowania scrapek do powierzchni przedmiotów o charakterze dekoracyjnym, takich jak albumy, zaproszenia czy pudełka na drobne przedmioty. Przykładem dobrej jakości kleju do scrapek może być klej Magic. Jest to specjalny klej dedykowany zastosowaniom półprofesjonalnym, charakteryzujący się dobrą elastycznością i dużą siłą wiązania. Przy jego pomocy możemy łączyć ze sobą papier, tekturę, cekiny, koraliki, tasiemki i wiele innych materiałów dekoracyjnych. Alternatywą dla kleju Magic może być klasyczny klej biurowy do papieru, a jeśli zależy nam na tworzeniu mocniejszych połączeń, możemy sięgnąć po specjalistyczny klej introligatorski.

Mocowanie scrapek na taśmę klejącą

Alternatywą dla takich produktów jak klej Magic są dwustronne taśmy klejące. W odróżnieniu od kleju, po którego użyciu scrapki całą swoją powierzchnią przylegają do powierzchni ozdabianego przedmiotu (karty albumu czy zaproszenia), przy pomocy taśmy dwustronnej typu piankowego możemy osiągnąć efekt przestrzenny. Taśma piankowa ma właściwości dystansujące, przez co scrapki nie przylegają bezpośrednio do ozdabianej powierzchni, zapewniając wrażenie trójwymiarowości. Piankowe taśmy klejące to ciekawe rozwiązanie, jednak w praktyce znacznie częściej sięga się po wspomniany klej Magic lub po specjalistyczne kleje introligatorskie, które są zwyczajnie mocniejsze i trwalsze od taśm. Klej jest również znacznie wydajniejszy niż taśma klejąca, a przez to koszt tworzenia dekoracji przy zastosowaniu kleju będzie mniejszy niż wtedy, gdy korzystamy z taśm, zwłaszcza z grubszych taśm piankowych.