Dywany towarzyszą naszym domom od wieków. Szacuje się, że pierwsze z nich pojawiły się nawet dwa lub trzy tysiące lat przed naszą erą. Wówczas i domy nie przypominały za bardzo naszych dzisiejszych domów, jednak dywany są pewnym łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Początkowo produkowano je w Azji Centralnej, stamtąd też rozprzestrzeniły się na cały świat. Ciekawostką jest, że Turkmenistan, jako jedno z państw rejonu, który od tysiącleci produkuje dywany, ma ten wyrób nawet na swojej fladze.

Pochodzenie słowa dywan sugeruje jego szlachetne zastosowanie, ponieważ tureckie słowo diwan oznacza to samo co rada czy biuro, a w języku perskim odpowiada mu trybunał. Prawdopodobnie były to pierwsze miejsca, w jakich kładziono dywany, niekoniecznie tylko na podłogach, bo zwyczaj wieszania ich na ścianach jest tak samo długowieczny.

Dywany są zazwyczaj wytwarzane z wełny lub różnych rodzajów włókien sztucznych, takich jak polipropylen, nylon czy poliester, a także akryl. Włókna te składają się ze skręconych ze sobą pęczków, które poddaje się najczęściej obróbce cieplnej – ma to na celu zachowanie ich struktury. Produkuje się je na specjalnych krosnach. Orientalne dywany tkane są ręcznie, większość z nich jednak przygotowywana fabrycznie. Najczęściej spotyka się dywany o szerokości około 3,7 m albo 4,6 m w Stanach Zjednoczonych, za to w Europie popularniejszymi wymiarami są 4 i 5 metrów. Zamiennie ze słowem dywany, używanej jest też określenie wykładzina, jeśli jednak przyjrzymy się bliżej znaczeniu obu tych słów, dowiemy się, że wykładzina jest raczej stosowana do pokrycia podłóg w całym domu, nie pozostawiając wolnej przestrzeni, tak jak ma to miejsce w przypadku dywanów.

Dywanów używa się zarówno w domach prywatnych, jak i w zakładach przemysłowych czy handlowych – wszystko zależy od celu ich stosowania. Jednym z nich jest izolacja ciepła, dzięki czemu nogi nie muszą stąpać po zimnych płytkach lub drewnie, a innym – dekoracja, ożywienie kolorystyki danego pomieszczenia i nadanie mu przytulniejszego charakteru.