Fizjoterapia wcześniaków i noworodków z uszkodzeniami mózgu

Mimo, że metoda Vojty znana jest od kilkudziesięciu lat, ciągle traktowana jest za sposób fizjoterapii, który okazuje się niezwykle skuteczny w walce o zdrowie dziecka. Jej autorem jest czeski neurolog dziecięcy – Vaclav Vojta, który wychodził z założenia, że rehabilitacja dzieci powinna odbywać się już od najmłodszych lat. Podejmowana za późno jest po prostu nieefektywna. Wieloletnie badania i obserwacje sprawiły, że naukowiec ostatecznie opracował zasady swojej terapii, która jasno określała, że prawidłowe zasady ruchu są wrodzone, a nie nabyte. Istnieją w każdym, nawet niepełnosprawnym dziecku i są sposoby, aby je skutecznie pobudzać. Cały sekret tkwi w umiejętnym uciskaniu określonych punktów na ciele, które przy systematyczności prowadzą do uwalniania lub tworzenia się nowych połączeń nerwowych, w efekcie których maluch odzyskuje sprawność. A zatem, metoda Vojty opiera się na założeniu, że naciskanie właściwych miejsc na ciele dziecka prowokuje odruchy, które naturalnie mają miejsce u zdrowych niemowląt.

Współcześnie na terenie całego kraju możemy bez problemu znaleźć placówki wykorzystujące metodę Vojty w codziennej pracy z chorymi dziećmi. Fizjoterapia w Bielsku-Białej prowadzona jest przez wykwalifikowanych specjalistów, zawsze gotowych do niesienia pomocy naszym najmilszym...

Współcześnie metodę Vojty wykorzystuje się u dzieci z uszkodzeniami centralnego ośrodka nerwowego, wcześniaków i pacjentów z ortopedycznymi wadami postawy. Sposób fizjoterapii jest jednak dobierany indywidualnie, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia malucha. Liczne badania wykazały, że terapia przynosi bardzo dobre efekty i może być wykonywana już od pierwszych dni życia dziecka. Choć leczenie odbywa się pod okiem wykwalifikowanego specjalisty, nie mniej jednak, w uzyskaniu oczekiwanych rezultatów działania duży udział odgrywają również rodzice, którzy powtarzają ćwiczenia z malcem w zaciszu własnego domu. Fizjoterapeuta dobiera odpowiedni rodzaj stymulacji niemowlęcia, a także jest zobowiązany do tego, aby udzielić wszelkich niezbędnych wskazówek opiekunom małego pacjenta.