Nauczanie wczesnoszkolne to czas w życiu każdego dziecka, w którym ma ono okazję odkrywać świat oraz wszelkie jego aspekty. To właśnie dlatego szczególnie ważne jest to, aby oferta dydaktyczna każdej szkoły czy przedszkola opiewała w różnego rodzaju zajęcia tematyczne. Jednym z nich są zajęcia muzyki, a instrumenty takie jak trójkąty, bum bum rurki, cymbałki szkolne czy bębenki to idealne narzędzia rozwoju rytmiki u najmłodszych.

Na początek proste instrumenty

W początkowej fazie przygodny z muzyką zdecydowanie nie możemy rzucić dzieci na głęboką wodę, dlatego instrumenty tj. gitara czy klawisze mogą być zbyt skomplikowane do nauki gry oraz poznawania podstawowych zasad rytmiki, czy pierwszych nut. Cymbałki szkolne natomiast to świetny pomysł na pierwszy instrument, ponieważ są one stosunkowo proste w obsłudze i nie wymagają dużej zdolności manualnej i bardzo często posiadają kolorowe płytki, które mocniej rozbudzają wyobraźnie dziecka.

Co zyskujemy wybierając cymbałki?

Cymbałki szkolne na rynku dostępne są w różnych wersjach – od tych bardziej zaawansowanych, wielopoziomowych instrumentów do prostych zawierających jedną gamę Klasyczne cymbałki można znaleźć na stronie www.gitaraibas.pl (dostępne pod adresem: https://www.gitaraibas.pl/pl/c/dzwonki-cymbalki/405). Nauka gry na tym instrumencie nie jest trudna. Całość polega na uderzaniu specjalną pałeczką z okrągłą końcówką, w konkretne płytki cymbałków szkolnych. Płytki zostały przycięte do takiej długości, by wydawać konkretny dźwięk tożsamy z C, D, E itp. Klasyczne cymbałki posiadają dwa rzędy płytek białych na dole i czarnych na górze. Cymbałki szkolne mogą być częścią większego konglomeratu instrumentów tzn. np. stać się dodatkiem do akompaniamentu bębenka, trójkątów czy nawet muzyki z taśmy. Przy użyciu wszystkich tych instrumentów można stworzyć pokaźnej wielkości orkiestrę, a wspólne muzykowanie pozwoli dzieciom nie tylko rozwijać zmysł artystyczny, ale także integrować się w grupie rówieśniczej poprzez dobrą zabawę. To doskonały pomysł na zaaranżowanie lekcji muzyki. Początki nie będą łatwe, jeżeli jednak uda się zainteresować uczniów tym przedsięwzięciem gwarantujemy, że będą one zaangażowane w to, co robią i zaczną czerpać wartość dodaną z zajęć. Jeśli chodzi o jakość organków, to bez wątpienia będzie ona uzależniona od ceny. Cymbałki szkolne zazwyczaj kupowane są hurtowo i są to tańsze wersje, aczkolwiek gdy używamy ich tylko na potrzeby lekcji muzyki, nie powinno być to problemem. Na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju cymbałków szkolnych. Wybierając instrumenty, należy zwrócić uwagę na to, do czego będą one przeznaczone oraz jak bardzo zaawansowane dźwięki chcemy z ich pomocą uzyskać.