Istnieje wiele różnych zabawek, które możemy kupić naszym pociechom albo dzieciom, do których udajemy się w odwiedziny. Wiele z nich to jednak tandetne, plastikowe zabawki na kilka razy – po tym czasie albo dziecku się znudzą, albo po prostu zostaną zniszczone. Co więcej, w wielu przypadkach mogą być niebezpieczne, i nawet doświadczeni rodzice mogą wybrać je nieodpowiednio do potrzeb dziecka.

Najgorsze jednak jest to, że często zabawki nie są po prostu dla dzieci ciekawe i rozwijające. Oczywiście nie każda zabawka w domyśle musi mieć funkcję edukacyjną, jednak każda na jakimś poziomie uczy dziecko rozmaitych wzorców – nawet jeśli mowa o pluszowym misiu. Szczególnie jednak warto inwestować w rozmaite gry edukacyjne, które trzeba jednak dobrać stosownie do kilku aspektów.

Sprawdź producenta

Podstawową sprawą jest oczywiście ocena, czy dana gra edukacyjna jest dobrej jakości – nikt nie lubi wydawać swoich pieniędzy na coś, co szybko się zniszczy albo wykonane jest bez odpowiedniej staranności. Sprawdzony producent to nie tylko gwarancja, że gra jest dobrej jakości, jeśli chodzi o elementy oraz ich wygląd. To również potwierdzenie, że nad jej stworzeniem pracował zespół ekspertów, dzięki czemu ma ona dopracowane zasady oraz jest zrozumiała dla dziecka w konkretnym przedziale wiekowym. Czy to takie ważne? Okazuje się, że bardzo, albowiem…

gry edukacyjne…grę dobieramy do wieku dziecka!

Bardzo ważne jest to, aby gra edukacyjna była dopasowana do wieku dziecka oraz jego naturalnych zdolności i potrzeb. Warto tutaj zaznaczyć, że nie zawsze kierowanie się tylko napisem z dopuszczalnym wiekiem dzieci jest wskazane i słuszne. Oczywiście, pozwoli to określić, czy np. w grze nie ma zbyt małych elementów. Jednocześnie jednak dzieci rozwijają się własnym rytmem, a dobór gry zbyt skomplikowanej dla ich potrzeb może je po prostu zniechęcić do rozwoju. Z drugiej strony gry edukacyjne, które są za proste, nie będą stanowić dla dziecka wyzwania – to zaś sprawi, że maluch bardzo szybko się znudzi i nie będzie zainteresowany dalszą zabawą. Dopasowanie do wieku pozwala też określić, czy dziecku potrzeba konkretnych zdolności (np. umiejętności czytania albo pisania) oraz czy czas rozgrywki nie jest dla niego zbyt długi albo za krótki.

Liczba zawodników…?

Na koniec ważnym, a często pomijanym elementem jest liczba zawodników. W większości gry edukacyjne mogą opierać się na współpracy albo konkurencji między dwoma czy większą liczbą zawodników. Możemy jednak wybrać również gry idealne do rozrywki w pojedynkę - i czasem warto to robić, aby mieć rozrywkę na czas, gdy dziecko się nudzi, a rodzic nie jest w stanie wspólnie z nim grać.