W przypadku okien dachowych bardzo istotne jest odpowiednie dopasowanie nie tylko ich położenia, ale również dodatkowych akcesoriów. Z zasady, z uwagi na swoje położenie, okna tego rodzaju przyjmują o wiele więcej światła, dlatego też większość osób decyduje się na zabezpieczenie ich roletami. Sprawdźmy, jak trzeba je dopasować. Okna dachowe same w sobie są specyficzne i wymagają odpowiedniego podejścia, jeśli chodzi o dobór rolet. W przeciwnym wypadku będą przepuszczać zbyt wiele światła albo gromadzić wilgoć, co również jest niekorzystne zarówno dla sprzętów, jak również zdrowia domowników. Oto kilka przydatnych rad.

Specjalna budowa

Zacznijmy od czegoś, co – przynajmniej teoretycznie – jest oczywiste. W oknie dachowym nie można zamontować klasycznych i często najtańszych rolet, bo jest ono zamontowane pod kątem, w związku z czym roleta będzie po prostu wisiała. Z tego powodu rolety dachowe mają specyficzna konstrukcję, która nazywa się sprężynową – prowadzi ona nie tylko dół rolety, ale również napręża materiał w taki sposób, aby nie odstawał od okna, co mogłoby spowodować rozszczelnienie i przepuszczenie promieni słonecznych. Istotne jest również to, w jaki sposób w danych oknach zamontowana jest klamka i jak się ją otwiera. Z tego powodu wielu producentów okien dachowych oferuje przystosowane do nich rolety dachowe, dzięki którym możemy mówić o funkcjonalności i wygodzie montażu oraz zastosowania.

rolety dachoweCo mają robić rolety?

To pytanie wydaje się naiwne, ale jednak rolety dachowe mogą pełnić wiele rozmaitych funkcji i od tego będzie zależeć ich budowa. Rolety na dobrą sprawę mogą pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną i wtedy często są najtańsze, bo nie mają dodatkowych, funkcjonalnych zastosowań. W przeciwnym wypadku możemy mówić o przepuszczaniu promieni słonecznych w roletach o cienkim materiale czy całkowitym zaciemnianiu pomieszczenia w sytuacji, gdy materiał ma takie cechy zaciemniające. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać o tym, że pomieszczenia na poddaszu mają tendencję do nagrzewania się w słoneczne dni. O ile izoluje się zwykle dach, aby nie przepuszczał aż tyle ciepła, to okna same w sobie nie stanowią w tym procesie praktycznie żadnej przeszkody. Z tego powodu dobrym wyborem jest zainwestowanie w specjalne rolety dachowe odbijające promienie słoneczne i tym samym chroniące wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się. Zależnie od tego, czego oczekujemy od naszych rolet dachowych, możemy wybrać najróżniejsze ich rodzaje. Od ich cech często zależeć będzie również cena czy wygląd. Rolety dachowe możecie zamówić na stronie https://sunlux24.pl/roleta.dachowa.