Rodzice, jak tylko najlepiej potrafią chronią swoje dzieci przed wszystkimi zagrożeniami. Najmłodsi są ciekawi otaczającego je świata i chcą poznać go jak najszybciej. Stawiane pierwsze kroki są bardzo ważne dla pociechy oraz jej rodziców. Umiejętność ta oraz prawidłowy rozwój stopy dziecka wspomagany jest przez dobór właściwych butów dziecięcych. Przed wyborem bucików dla dziecka warto poznać kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią zakup prawidłowego obuwia.

Wybieramy obuwie dziecięce

Buty dla najmłodszych dzieci powinny posiadać wyższą cholewkę. W ten sposób cała nóżka jest usztywniona i utrzymywana w prawidłowej pozycji. Sprawia to, że stopa rośnie w odpowiedni sposób, unikając płaskostopia i wykrzywień.

obuwie dziecięceKolejna ważna rzecz, to czubek buta. Dziecko musi czuć sporo luzu w czubkach buta, paluszki powinny się swobodnie poruszać, a więc nosek musi być szeroki oraz wysoki. Bardzo ważne jest również to, aby obuwie dziecięce posiadało miękką i elastyczną podeszwę, która dodatkowo amortyzuje podczas chodzenia. Na podeszwie powinny być także antypoślizgowe zabezpieczenia.

Materiał, z którego wykonane są buty także jest bardzo istotny i należy go brać pod uwagę. Najlepsze są buty ze skóry naturalnej. Są one nieco droższe, ale z pewnością dużo bardziej komfortowe. Zapewniają one miękkość, wygodę oraz zabezpieczają stopy przed potliwością. Należy pamiętać, że wilgoć sprzyja rozwijaniu się chorób skórnych, a więc musimy dbać o to, by nóżki dziecka był suche.

Należy również pamiętać o częstotliwości zmieniania butów. Dzieci bardzo szybko rosną, a więc obuwie dziecięce trzeba zmieniać dość często. Ważne jest też to, aby podczas wyboru butów dziecko je mierzyło. Podstawą jest przymiarka butów. Czasem trudno jest dowiedzieć się, czy dziecko odczuwa ból podczas przymiarki, czy też buty są zbyt duże. W większości sklepów obuwniczych znaleźć można specjalne miarki do stopy dziecka, która pomoże poznać aktualny rozmiar stopy. Można także sprawdzić, czy czubek bucika jest wolny, naciskając na niego palcem, lub przykładając palec do piętki dziecka, co też da nam znać, czy w buciku jest wymagany luz.