Jako dorośli doskonale zdajemy sobie sprawę jak istotnym jest dbanie o zdrowe zęby. Brak codziennej rutyny w tej kwestii naraża na sporo nieprzyjemności i wiele kosztów. Wpojenie małemu dziecku dobrych nawyków nie może być pomniejszone o codzienne mycie zębów. Jednak do stomatologa wcześniej czy później i tak będzie się trzeba wybrać.

Stomatolog to nie potwór

Maluch, jak każde dziecko musi od czasu do czasu przejść dentystyczny przegląd. Próba sił przychodzi, gdy zaczynają wypadać mleczne zęby. Niektóre szybko trzeba usunąć, by dziecko nie odczuwało ciągłego dyskomfortu. Inną sytuacją są różnorodne wady zgryzu, które stomatolog jest w stanie skorygować. Jednak dziecko zwyczajnie się boi. Dla wielu osób dźwięk obracającego się wiertła i specyficzny zapach gabinetu dentystycznego wystarczy do oblania się zimnym potem. Pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym dla dziecka są kluczowe. To na ich podstawie wyrobi on sobie „opinię” nie tylko o lekarzu czy miejscu, ale samym doświadczeniu.

Warto zadbać żeby było jak najlepsze.

Warto z maluchem wcześniej porozmawiać przed wizytą u lekarza, a nie stawiać go przed faktem dokonanym. Podejście strategiczne do problemu jest tutaj jak najbardziej wskazane. Lepiej nie wspominać o potencjalnym bólu, tylko korzyściach. Sformułowania jak „zdrowe ząbki”, „ładny uśmiech” przemówią do wyobraźni dziecka, dając mu pewność, że wizyta jest potrzebna. Drugą kwestią jest wybór samego gabinetu. W dużych miastach prywatnych gabinetów stomatologicznych jest coraz więcej. Warto zrobić więc gruntowny wywiad i poszukać gabinetu, który obsługuje małych pacjentów. Oczywiście każdy stomatolog jest sobie w stanie poradzić z „zębnymi” problemami dziecka, chodzi tu jednak o znalezienie miejsca, które będzie dziecku wydawać się bezpieczne od momentu przekroczenia progu drzwi. Gabinety stomatologiczne dla dorosłych kojarzą się ze szpitalem. Jasne ściany, specyficzny zapach i porozwieszane przekroje uzębienia na ścianach, u maluchów taka „sterylność” może często wywołać uczucie strachu. Z kolei gabinety gdzie na ścianach znajdują się na przykład kolorowe grafiki z uśmiechającymi się raźno postaciami z ulubionych bajek łatwiej oswajają całe doświadczenie. Wiele gabinetów stomatologicznych wprowadza specjalne oferty dla dzieci – jest oddzielny gabinet, z specjalnie przygotowaną przestrzenią oraz przeszkoloną młodą kadrą, która szybko potrafi złapać kontakt z maluchem. Wszystko to sprawi, że pierwsze wizyty najmłodszego członka rodziny u stomatologa nie będą poprzedzane marudzeniem, jękami oraz płaczem. Tekst powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym: Kamamed, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zębów.