Jak przygotować dziecko do przedszkola

Większość dzieci zaczyna uczęszczać do przedszkola między 3 a 5 rokiem życia. Wychowywany dotąd w domu maluch trafia do zupełnie nowego środowiska, w którym panują inne zasady, inny jest rytm dnia, inni opiekunowie, a w dodatku cała gromada dzieci o odmiennych charakterach. Przyzwyczajenie dziecka do przedszkola to pewien proces, który przebiega u każdego z nich w swoim własnym tempie. Oswajanie dotyczy także rodziców, którzy często przeżywają rozstanie jeszcze mocniej od swojej pociechy. Zmienia się wszystko, dlatego to zrozumiałe, że wszyscy czują z tego powodu tremę. Przedszkole ma wiele zalet, dlatego warto przygotować dziecko do tej zmiany w taki sposób, aby bez problemu weszło w nowe otoczenie.

Uprzedź malucha

przedszkole

Dziecko musi dużo wczesnej dowiedzieć się, że planujecie zapisać je do przedszkola. Należy spokojnie i rzeczowo wytłumaczyć mu, że nie będzie to tylko jednorazowa wizyta, ale codzienna rutyna. Dziecko musi poznać dokładny plan dnia, aby nic nie było po drodze zaskoczeniem - najpierw wychodzimy z domu, potem jest przedszkole z określonym planem dnia (każda placówka ma swój własny program), a następnie odbiór i powrót do domu. Warto sprawdzić wcześniej, jak wygląda dzień w przedszkolu i również wyjaśnić, np. kiedy jest czas na naukę, śniadanie, obiad, zabawę i drzemkę.

Tylko prawda

Nie można idealizować przedszkola opowiadając niestworzone historie o tym, jak będzie tam wspaniale. Przedszkole to zupełnie normalne miejsce, w którym są opiekunowie i dzieci. Opowiadając o placówce należy trzymać się konkretów i prawdy. Nigdy nie opowiadaj maluchowi o własnych, tych mniej radosnych wydarzeniach związanych z pobytem. Współczesne przedszkola są zupełnie inne, a oprócz tego wiemy dzisiaj więcej o wychowywaniu dzieci, niż kiedyś. Warto czasami wspominać miłe chwile, jakie spędziliśmy sami w przedszkolu, zanucić piosenkę, opowiedzieć o tym, jak miała na imię nasza pani, jakie były tam dzieci, zabawki, książki itp. Niech dziecko przekona się, że przedszkole to miejsce stworzone właśnie z myślą o maluchach i oswaja się z tą wizją.

Funkcjonowanie w grupie

Dzieci rzadko kiedy wychowują się w grupie od samego początku. Istotnym elementem przygotowania będzie przyzwyczajenie malucha do przebywanie w większej grupie rówieśników. Muszą oswoić się z hałasem, gwarem i typowym dla przedszkolaków zachowaniem. Niektóre przedszkola organizują przed wakacjami zajęcia adaptacyjne, dzięki którym zarówno rodzice, jak i dzieci mogą poznać nowe otoczenie jeszcze przed wrześniowym rozpoczęciem roku szkolnego.