Na rynku dostępnych jest wiele różnych karm dla zwierząt domowych, jednak wybór odpowiedniej nie jest sprawą prostą. Producenci mamią nas kolorowymi reklamami i chwytliwymi hasłami, a w rzeczywistości jakość produktu może być bardzo niska. Podpowiemy, jak wybrać odpowiednią karmę dla psów.

Najważniejszą rzeczą podczas wybierania karmy dla zwierząt jest jej skład. Pies jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego szczególnie powinna nas interesować zawartość mięsa. Niestety, wiele produktów opartych jest głównie na zbożach i białku roślinnym, które są słabo przyswajane przez psy i często powodują alergie lub kłopoty z układem pokarmowym.

karma dla psówNa co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Unikajmy produktów, które na pierwszym miejscu w składzie zawierają zboża lub inne składniki pochodzenia roślinnego. Najmniej wartościowa jest tak zwana mączka roślinna, która stanowi wyłącznie rolę wypełniacza. Wybierajmy te karmy, które w składzie mają dokładnie podaną zawartość i rodzaj mięsa. Określenia „mięso” i „białko zwierzęce” są niejednoznaczne i często wskazują na składniki niskiej jakości, niewiadomego pochodzenia. Unikajmy karm dla psów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty.

Składniki, których jest wagowo najwięcej, znajdują się na pierwszych miejscach w składzie. Z tego względu odpowiednia karma dla psów to taka, która na początku spisu składników zawiera mięso lub mączkę mięsną dobrej jakości (koniecznie wraz z podanym pochodzeniem składnika np. mączka jagnięca, mięso kurczaka!). Niestety, producenci nie mają obowiązku zamieszczania informacji na temat procentowej zawartości danego składnika, więc jego ilość możemy najwyżej oszacować.

Pamiętajmy, że nagła zmiana karmy może być bardzo niekorzystna dla psa i może spowodować problemy żołądkowo-jelitowe. Najlepiej zmienić dietę stopniowo, dodając przez kolejne dni coraz więcej nowego pożywienia, zmniejszając jednocześnie ilość starej karmy. W ten sposób unikniemy problemów ze strony układu pokarmowego, a zmiana przebiegnie w sposób płynny.