Niemowlęta i dzieci do drugiego roku życia nie powinny spać z poduszką, ewentualnie mogą mieć podłożoną pod głowę pieluchę tetrową. Maluszki często się kręcą, więc i tak poduszka ląduje w końcu w kącie łóżeczka. O kupnie poduszki powinniśmy pomyśleć, kiedy nasza pociecha skończy dwa lata i zacznie potrzebować odpowiedniego podparcia szyi.

Poduszka dziecięca powinna mieć przede wszystkim zachęcający wygląd, który uspokaja, kojarzy się z czymś przyjemnym. Może to być poduszka z kotkiem, misiem, czy ulubioną postacią z kreskówki. W czasie zakupów zwróćmy uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana poszewka. Najlepsza jest czysta, naturalna bawełna, którą można prać w wysokich temperach, a nawet wygotować. Nadruk powinien być trwały i dobrej jakości, aby po jakimś czasie ukochana poduszka z kotkiem nie zamieniła się w bladą plamę. Dziecięcą pościel musimy prać częściej, ponieważ maluchom zdarza się chorować nawet dwa razy w miesiącu, zatem najlepiej jest wymieniać ich pościel co tydzień.

Skoro po długich namysłach maluch już wybrał swoją jedyną poduszkę z kotkiem (przecież dla dziecka wygląd jest najważniejszy!) możemy spokojnie przystąpić do rzeczy nadrzędnej dla rodzica- rodzaju wypełnienia. W tym celu musimy zaobserwować uważnie w jakiej pozycji lubi spać nasz malec. Jeżeli najczęściej wybiera pozycję:

-na brzuchu- najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego model niski, z małą ilością wypełnienia,

-na boku- poduszka powinna być wysoka, wyprofilowana, twardsza, może być wykonana ze specjalnej pianki termoplastycznej, która dostosowuje się do naturalnego kształtu ciała,

-na plecach- polecane jest wypełnienie średniej twardości. Poduszka powinna mieć również średnią wysokość.

Jeżeli głowa jest na tym samym poziomie, co tułów, wówczas mamy pewność, że poduszka jest dobrze dobrana do potrzeb i sylwetki dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są poduszki z regulowaną wysokością, które składają się z kilku warstw pianki poliuretanowej, które można dowolnie wyjmować lub dokładać. Idealne rozwiązanie dla tych dzieci, które lubią spać w różnych pozycjach. Wypełnienie może być wykonane z różnego rodzaju surowców. Dla alergików najlepsze jest wypełnienie silikonowe- nie wywołuje uczuleń, ale też jest nieco droższe. Zdrowe dzieci mogą stosować włókna jedwabne, puch kaczy lub tworzywa sztuczne. W przypadku puchu i pierza możemy wybierać także w poduszkach kilkukomorowych, gdzie twarde pierze znajduje się w komorze wewnętrznej, a miękkie jest ułożone wokół niej. Dzięki dopasowanej i ukochanej poduszce z kotkiem nasz maluch będzie spał słodko i przede wszystkim zdrowo.