Wybór tapety do dziecięcego pokoju to niemałe wyzwanie. Inny model będzie bowiem odpowiedni do "małego królestwa" przedszkolaka, ucznia szkoły podstawowej, a także dorastającego nastolatka. Jakie tapety dla dzieci są godne polecenia? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Tapeta dla dziecka, a nie dla rodzica

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że wybieramy tapety dla dzieci, a nie dla siebie. Oznacza to, że wystrój wnętrza musi się podobać przede wszystkim naszemu maluchowi, a nie nam samym. O ile niemowlęta nie mają jeszcze własnego zdania na temat wyglądu ich pokoju, dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatki mogą już na ten temat powiedzieć całkiem dużo. Wybierając tapetę do pokoju niemowlaka należy brać pod uwagę nie tylko jej ładny wygląd, ale również walory edukacyjne i funkcjonalność. Niektóre kolory i wzory lepiej oddziałują na małe dzieci – na przykład rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Z kolei większe pociechy mają już często sprecyzowane pewne preferencje. Najlepiej wybrać się do sklepu razem z dzieckiem i wspólnie ustalić, co mu się podoba, a co nie. Można co najwyżej sugerować pewien wybór, ale nie zmuszać dziecka do fioletowej tapety, skoro nie cierpi tego koloru.

Jaka tapeta do dziecięcego pokoju?Tapeta wielofunkcyjna... tak jak sam pokój

Kupując tapetę należy też mieć na względzie to, że dziecięcy pokój pełni wiele funkcji. Z jednej strony jest sypialnią, w której dziecko musi zaznać spokoju i efektywnie wypocząć. Z drugiej strony to mały salon, w którym nasza pociecha przyjmuje gości – przede wszystkim swoich rówieśników. Dzieci w wieku szkolnym wykorzystują również pokój jako gabinet do pracy. Tam odrabiają lekcję, uczą się i wykonują różnorodne, szkolne projekty. No a czasem dziecięcy pokój staje się nawet jadalnią, pokojem gier i tak dalej. To wszystko należy mieć na względzie wybierając tapety dla dzieci. Ściana nie może być zbyt rozpraszająca, ale jednocześnie zbyt mdła. Należy też uwzględnić nieustannie zmieniające się preferencje malucha. Dzisiaj może lubić piratów, a jutro wyłącznie samochody.

Gdzie kupić odpowiednią tapetę?

Specjalne tapety dla dzieci dostępne są w sklepach z akcesoriami budowlanymi oraz akcesoriami do urządzania wnętrz. Można je spotkać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Polecamy w szczególności te drugie ze względu na najczęściej szerszy wybór oferowanych produktów, a także korzystniejsze ceny. Sklepy internetowe realizują z reguły zamówienie w ciągu kilku dni. Wybrana tapeta trafia natomiast wprost pod nasze drzwi. To wygodny i bezproblemowy sposób robienia zakupów – przy użyciu kilku kliknięć.