upławyKażda kobieta powinna zwracać uwagę na wydzielinę z pochwy, gdyż mówi nam ona czy jesteśmy zdrowe, czy wdarło się zapalenie. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezzapachowa i różni się nieco wyglądem zależnie od fazy cyklu. W momencie, gdy wydzielina przykro pachnie, przybiera żółtą, zielonkawą lub brązową barwę, mamy do czynienia z upławami i powinnyśmy wybrać się do lekarza ginekologa.

Ginekolog pobierze wymaz z pochwy w celu zbadania przyczyny upławów oraz wybrania rodzaju leczenia. Upławów nie należy lekceważyć ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do zapalenia macicy i jajników, co z kolei może doprowadzić do niepłodności.

Wyróżniamy kilka rodzajów upławów:

  • gęste, białe i serowate - najczęściej występujące. Upławy tego rodzaju świadczą o grzybicy pochwy. Dodatkowe objawy to świąd i pieczenie pochwy oraz sromu a także ból podczas oddawania moczu i w czasie stosunku.
  • obfite i wodniste upławy o rybim zapachu - świadczą o bakteryjnym zapaleniu pochwy. Zapalenie takie często jest bezobjawowe, brak świądu czy bólu.
  • pianista żółto-zielonkawa wydzielina o ostrym, nieprzyjemnym zapachu - świadczy o zakażeniu rzęsistkowicą, chorobą przenoszoną drogą płciową. Powoduje także świąd i pieczenie w pochwie oraz bóle w podbrzuszu i parcie na mocz.
  • ropno-śluzowe upławy - świadczą o zakażeniu chlamydiozą, także przenoszoną drogą płciową. Dodatkowe objawy to pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza, mdłości, gorączka, krwawienia śródcykliczne oraz ból w czasie stosunku.