zabawki

Odpowiedni dobór zabawek, które powinny znaleźć się w przedszkolu jest kluczowy nie tylko w kwestiach bezpieczeństwa i dobrej zabawy, ale także rozwoju dzieci. To prawdziwe wyzwanie dla osób prowadzących przedszkole by jednocześnie zaspokoić potrzeby zabawowe i edukacyjne dzieci oraz spełnić wymagania rodziców.

Po pierwsze: Certyfikaty bezpieczeństwa

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić wybierając określoną zabawkę jako element wyposażenia przedszkola jest jej bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których została ona wykonana, posiadane przez nią atesty oraz to, czy przedszkolak może ją bezpiecznie użytkować bez ryzyka, że zrobi sobie nią lub jej elementem krzywdę.

Po drugie: Zabawki edukacyjne

Po drugie, zabawki przedszkolne powinny dzięki bogatej kolorystyce i funkcjonalności zachęcać do stawiania pierwszych kroków w nauce cyfr i literek, a także uczyć kreatywności. Doskonale w tej kwestii sprawdzają się klocki z cyframi i literami, gry planszowe, puzzle, a także rebusy, kolorowanki czy też rysunki, w których łączy się ze sobą kropki.

Po trzecie: Zabawki umożliwiające zabawę z innymi dziećmi

Oczywiście nie samą nauką przedszkolak żyje, dlatego zabawki edukacyjne warto łączyć z zabawkami tradycyjnymi, które jednocześnie będą rozwijały zainteresowania i aktywizowały dziecko pod względem społecznym dzięki wspólnej zabawie z innymi dziećmi. Optymalnym rozwiązaniem są kąciki z zestawami zabawek. Dla dziewczynek doskonałym pomysłem może być np. kącik z domkiem dla lalek i licznymi akcesoriami lub kącik z zestawem kuchennym. Wśród zabawek dla chłopców doskonale sprawdzą się natomiast zestawy klocków (które rozwijają kreatywne myślenie), zestawy pociągów z torami i akcesoriami, czy też kąciki dla samochodów z torami, myjnią, garażem itp.