Nie da się ukryć, iż część dzieci uwielbia kołysanie na bujaku. Gdy zapragniemy sprawić swojemu dziecku prezent w postaci kupna bujaka, powinniśmy wiedzieć co konkretnie mamy do wyboru i na co w ogóle zwracać uwagę.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że istotna jest regulacja oparcia. Pozwala ona bowiem na dość swobodną zmianę położenia kołyszącego się dziecka. Mniejsze dzieci, które nie potrafią jeszcze siedzieć (z tego oto powodu, że ich kręgosłup dopiero się rozwija), muszą mieć sposobność - umożliwioną przez producenta - ażeby bezpiecznie leżeć w bujaku. Starsze nieco dzieci potrzebują natomiast siedzeń.

11_max

Komfortowym rozwiązaniem może okazać się dla nas tzw. zdejmowane obicie. Maluchy potrafią bowiem brudzić, co powoduje konieczność czyszczenia obicia, czy też prania. Jeśli obicie jest zdejmowane, to dużo łatwiej to zrobić, bo nie wiąże się to z ryzykiem demontażu - fabrycznie zespolonych części - na własną rękę. Warto więc szczegółowo wypytać sprzedawcę o takie detale. Często bowiem nawet opis produktu nie odpowie nam na wszystkie pytania.

Przydatną rzeczą w bujaku jest również cały pałąk z zabawkami. Urozmaica on bowiem zabawę. Przyda się na wypadek, gdyby samo kołysanie dziecku się znudziło.

Rzeczą elementarną są też pasy bezpieczeństwa. Wiemy przecież, że przy dzieciach lepiej mieć oczy dookoła głowy. Przy kołysaniu - bez pasów - o nieszczęśliwą sytuację byłoby więc nietrudno. Zadbajmy więc o to, aby pasy były sprawne.

Bujak umożliwia rodzicom i dzieciom przeprowadzenie wielu frapujących zabaw, które dadzą sporo frajdy oraz uruchomią dziecięcą wyobraźnię.