Co warto przeczytać? Jakie dzieła zaproponować młodzieży? Przeczytaj, a dowiesz się więcej.
Kryminały – dlaczego warto? Które lepsze?
Ten gatunek będzie świetny, ponieważ uczy analizowania, wyciągania wniosków. Czytając, nastolatek typuje sobie osoby, które podejrzewa o morderstwo w danym dziele. Obserwuje także metody pracy Policji. Z godnych uwagi autorów zagranicznych proponuję Agatę Christie, Stephena Kinga, a z polskich Katarzynę Puzyńską, Joannę Chmielewską, Olgę Rudnicką. Znajdzie się w nich humor, wątki kryminalne, obyczajowe. Nastolatki także są jednymi z bohaterów niektórych z wymienionych. Na przykład w „Większy kawałek świata” Joanny Chmielewskiej, „Motylek” Katarzyna Puzyńska”, „Natalii 5” Olga Rudnicka” (dzieci jednej z przedstawionych Natalii). W dziełach Kinga nie brakuje także wątków z nastolatkami. Takim dziełem jest między innymi „Znalezione nie kradzione” w którym nastolatek znajduje dużą sumę pieniędzy.
Powieści obyczajowe, które warto wziąć pod uwagę
Mogą to być na przykład trzy tomy autorstwa Joanny Philbin: „Córki”, „Córki łamią zasady”, „Córki wkraczają na scenę”. Opowiadają one o trzech nastolatkach. W każdym tomie inna jest główną bohaterką. Są wątki bycia modelką, piosenkarką, pracy w firmie ojca. Z dzieł polskich autorów powieści Andrzeja Klawittera: „Ślicznotka”, „Pechowy fart”, „Śmierć i dziewczyna”. Z tego typu książek nastolatek zobaczy różne spojrzenia na szkołę, wybór studiów, kariery. Zobaczy punkt widzenia rodziców i dzieci i zrozumie problemy innych. Inaczej spojrzy na wiele spraw.
Co jeszcze wybrać dla młodzieży?
Wśród wielu książek można znaleźć takie z wątkiem młodzieży lub przeznaczone głównie dla tej grupy docelowej. Na przykład z dzieł o studentach, uczniach. Ich różne przygody w szkole, na uczelni, na imprezach, wyjazdach.„Begin Again” Mona Kasten, „Ten pierwszy rok” Tom Ellen i Lucy Ivison, „Powiedz wreszcie prawdę” Dana Reinhardt, „Młody świat” Chris Weitz, „Goodbye days” Jeff Zentner. Z każdej z nich wyciąga się inne wnioski psychologiczne i nie tylko. Na pewno nastolatki znajda coś dla siebie i zachęcą do czytania również swoich licznych znajomych.
Dlaczego warto czytać?
Wymienione w artykule dzieła mogą zachęcić do czytania tych, którzy nie przepadają za tym, żeby poświęcić czas na lekturę i wolą spędzać czas przed komputerem. Warto, bo to wzbogaci słownictwo, polepszą się oceny w szkole z języka polskiego i nie tylko, poszerzy wiedzę, nauczy empatii wobec innych. Jak widać korzyści jest całkiem sporo.