Na całym świecie rodzice nadają dzieciom imiona, które mają brzmieć ładnie, oryginalnie i wyjątkowo. Często ku czci gwiazdy czy świętego... Jak się okazuje na wybór imienia wpływ ma nie tylko gust rodziców ale czasem także daleka rodzina.baby-440037_1280

Moda na kreatywne pomysły

Tradycyjne imiona są wykorzystywane bardzo często ale zdarza się również tak, że rodzice inspirują się ulubionym filmem np. Harry Potter lub serialem np. Gra o Tron, Breaking Bad czy The Big Bang Theory. W całej Europie, w szczególności w Anglii, zdarzają się imiona jak Draco, Sirius, Walter, Pennie a nawet Thor.

Wolność w USA

Tam panuje całkowita dowolność nadawania imion. Przecież żaden urzędnik nie będzie dochodził znaczenia imienia dziecka z rodziny azjatyckiej czy indiańskiej. Dzieci nazywają się jak lasy, rzeki, góry, rośliny. Wśród bardziej popularnych imion można znaleźć Jacoba, Ethana, Alexandra. Dziewczynki to najczęściej Sarah, Izabella, Emma Sophia.

Nowa Zelandia

Liberalne prawo dopuszcza nazywanie dzieci według uznania rodziców. Jedyny wymóg jest taki, że nie może mieć ono wydźwięku obraźliwego i nie będzie brzmiało jak tytuł oficjalny lub ranga (np. magnificencja). Najpopularniejsze imię dla dziewczynki to Charlotte, a dla chłopca Olivier.

Polska

W polskim prawie istnieje wiele zaleceń i wskazówek pozostawionych do interpretacji urzędnikom USC.

Francja

Ostateczną decyzję wydaje sąd. Parę miesięcy temu odrzucił prośbę rodziców, którzy chcieli nazwać swojąc órkę Nutella. Topowa piątka to Emma, Chloe, Elias, Luis i Iola.

Wielka Brytania

Pomimo niezwykłych imion biblijnych, można spotkać się także z tradycyjnymi. Harry, Oliwier, Jack, Charlie i Jacob dla chłopców. Emma to wśród imion żeńskich numer jeden, potem jest Emily, Ava i Isla.

Skandynawia

W związku z dużą imigracją obywateli z państw islamskich w 2014 roku w Norwegii imię Mohamed nadano 331 razy. Norwegowie nazywają swoje dzieci najczęściej : Nora, Emma, Sara- dziewczynki, Markus, Lucas, Oskar- chłopcy.W Oslo najpopularniejsze imię męskie to Mohammad.

Największą popularnością cieszą się wszystkie odmiany imienia Zofia, Maria a dla chłopaca Maximilian, Paul i Alexander.