Zęby oraz dziąsła u małych dzieci wymagają poświęcenia znacznie większej uwagi w celu zachowania optymalnego stanu jamy ustnej. Łatwość podrażnienia lub zranienia jest tutaj wyższa, co w końcowym rozrachunku zwiększa ryzyko infekcji oraz przyszłego rozwoju próchnicy. Problemy te można bardzo łatwo zniwelować stosując odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Szczoteczki do zębów przeznaczone dla dzieci różnią się od tych, które używają dorośli. Chociaż reguła w funkcjonowaniu jest ta sama, to drobne różnice w samej konstrukcji pozwalają na skuteczniejsze opanowanie nawyku mycia zębów przez maluchów.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Czym powinna się charakteryzować szczoteczka do zębów dla dziecka?

  1. Wybierając szczoteczkę dla malucha, należy zwrócić szczególną uwagę, czy włókna szczoteczki są wystarczająco miękkie. Uchroni to dziecko przed niepotrzebnym podrażnieniem, zranieniem dziąseł podczas szczotkowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli maluch zaczyna dopiero swoją przygodę z myciem zębów, każda ranka w buzi będzie mu się kojarzyć ze szczotkowaniem.

  2. Szczoteczka do zębów powinna nie być zbyt duża, tak by rodzic był w stanie pomóc podczas nauki mycia zębów.

  3. Dobre ogumienie rączki szczoteczki do zębów to podstawa. Nie może ona wypadać z ręki dziecka, ani być nieporęczna. W innym wypadku zachęcenie do codziennego szczotkowania jest bardziej utrudnione, ponieważ maluch zwyczajnie się męczy.

  4. Kolorem. Dziecięce szczoteczki do zębów powinny przykuwać uwagę malucha. Najlepiej jest to osiągnąć poprzez wybranie wariantów posiadających bogate grafiki (np. ulubione postacie z bajek) oraz żywe, absorbujące kolory. Dzięki temu dziecko będzie traktować codzienne mycie zębów bardziej, jak zabawę niż obowiązek.

Dobór szczoteczki do zębów, to tylko początek w procesie wyrobienia u dziecka dobrego nawyku dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Codzienne wspólne szczotkowanie zębów traktowane, jako zabawa pozwala na lepsze zacieśnienie kontaktu między rodzicem, a dzieckiem. Maluch może cieszyć się zdrowym uśmiechem, a rodzic spać spokojnie.