Aby zapewnić komfort użytkowania pomieszczeń, montowane są lampy sufitowe. Mogą być to proste oprawy montowane do sufitu lub lampy wiszące w bardziej dekoracyjnych wariantach. Powinny takie oprawy dobierane do wielkości pomieszczenia i funkcji, jakie ono spełnia. Odpowiednia ilość światła dostarczana jest za pomocą nowoczesnych energooszczędnych żarówek w technologii LED.

Funkcje dodatkowych lamp w pomieszczeniach

lampy podłogowe

Dla zwiększenia jasności w konkretnych częściach pomieszczeń można stosować oświetlenie punktowe. To dobre rozwiązanie pozwalające łatwiej aranżować układ mebli i stref wypoczynku. Mogą być to kinkiety ścienne dające rozproszone światło w wybranej części pokoju. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ nie ma możliwości regulacji i przenoszenia. Dobrym rozwiązaniem są lampy podłogowe. To mobilne wyposażenie wnętrza ustawiane w dowolnym punkcie. Taka lampa składa się ze stabilnej podstawy ułatwiającej stabilną pracę lampy. W zależności od wybranego modelu lampy podłogowe mogą być wykonane z drewna lub metalu. W związku, z tym że są to przedmioty widoczne, powinny pełnić również funkcję dekoracyjną. Dobrze, kiedy stylistyka i materiał dopasowane są do stylu, w jakim utrzymane jest mieszkanie. Samo źródło światła może być regulowane tak, aby, jak najlepiej oświetlić wybrany przez właściciela fragment mieszkania.

Zastosowanie lamp ustawianych na podłodze

Oświetlenie dodatkowe takie jak lampy podłogowe mogą uzupełniać lampy sufitowe. W ten sposób możemy również tworzyć nastrój we wnętrzach w momencie wyłączenia lamp sufitowych. Stojące źródła światła pozwalają na różne formy wypoczynku takie jak czytanie. Dostarczanie większej ilości światła jest konieczne, aby nie męczyć wzroku i zachować komfort użytkowania pomieszczeń. Lampy podłogowe to doskonałe rozwiązanie uzupełniające inne oświetlenie. Jest mobilne, co pozwala szybkie zmienianie aranżacji pomieszczenia. Przez dobór koloru światła możemy podkreślić wybrane części pomieszczeń lub detale architektoniczne. Przy zastosowaniu takich lamp warto sprawdzić, jak wygląda mechanizm włącznika. Dobrze, kiedy ma możliwość prostego uruchamiania za pomocą stopy. Po dopasowaniu lampy do wnętrza należy pamiętać o możliwości wyboru lampy z regulacją. W ten sposób będzie ona uniwersalna i łatwa do dopasowania do każdego wnętrza.

Instalacje elektryczne dostosowane do lamp dodatkowych

Dla zwiększenia wygody montażu i przenoszenia lamp instalacja elektryczna powinna być montowana w podłodze, a specjalne wpuszczane gniazda elektryczne mogą być ukryte.