Pokój niemowlaka

Przy aranżacji pokoju dziecka warto wziąć pod uwagę jaką przestrzeń i zasoby mamy do dyspozycji. Należy wszystko dokładnie przemyśleć przed ewentualnym remontem pomieszczenia, zakupem wyprawki i ustawianiem jej w pokoju.

Kołyska czy łóżeczko?

Pierwszym problemem napotykanym przez przyszłych rodziców jest wybór: kołyska czy łóżeczko ? Każde z nich ma swoje mocne i słabe strony. Zaletą kołyski jest jej rozmiar. Jest stosunkowo mniejsza niż łóżeczko. Poza tym pozwala na kołysanie dziecka do snu. Działa to kojąco i relaksująco. Ułatwia zasypianie. Łóżeczko natomiast sprawdza się lepiej pod względem długości użytkowania. Dziecko może z niego korzystać nawet do trzeciego roku życia. Regulacja poziomu materaca na samym początku stanowi ułatwienie w wyciąganiu malucha z łóżeczka, natomiast w późniejszym okresie jest ochrona przed wyjściem poza jego teren. Niektóre modele mają możliwość wyciągnięcia szczebli, co pozwala starszemu dziecku na samodzielne wychodzenie.

Pozostałe elementy sypialni maluchbaby-228429_1280

W powszechnej opinii, najzdrowszy dla małego dziecka jest materac gryczano-kokosowy. Prześcieradeł można kupić co najmniej 3 sztuki, żeby mieć na zmianę. Polecane są przede wszystkim te na gumkę, ponieważ pozostają w jednym miejscu przez całą noc. Bardzo przydatnym elementem jest podkład pod materac. Może to być cerata, ważne żeby przepuszczała powietrze.

Aby było cieplutko...

Warto zaopatrzyć się w rożek i kocyk, ponieważ maluchy uwielbiają być otulane.

Do przewijania

Przewijak , prześcieradło na przewijak i szafka na ubranka to kolejne elementy wyprawki.

To można kupić później

Kiedy dziecko się rodzi nie ma takiej potrzeby aby kupować wszystkiego naraz. Mało kogo na to stać, poza tym jest na to czas później. Do tej listy należy: komplet pościeli/poszewek, poduszki, kołderki, elektryczna niania (o ile nie jest to dwupiętrowy dom), bujaczek  i karuzela do łóżeczka. Tą ostatnią dziecko zauważy dopiero około pierwszego miesiąca życia. Fotelik do bujania zacznie być wykorzystywany, gdy bobasek będzie miał trzy tygodnie. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą przyzwyczajać dziecka do noszenia na rękach. Pasy bezpieczeństwa nie pozwolą mu wypaść z fotelika.