Każdy, kto posiada przynajmniej jedno dziecko zgodzi się pewnie ze stwierdzeniem, że praca z nim wymaga wiele zaangażowania i jeszcze więcej cierpliwości. Poznawanie zdolności, talentów, zainteresowań, ale również słabych stron przedszkolaka nie należy do najłatwiejszych zadań. O ile w zaciszu własnego domu możemy oddać się temu bezgranicznie, o tyle skomplikowane to okazuje się w sytuacji, gdy obowiązki rodzinne dzielimy z zawodowymi. Wybawieniem z opresji są wtenczas przedszkola, których oferta jest co najmniej imponująca. Rodzić się jednak może wątpliwości, czy zdecydować się na państwową placówkę, czy świadczącą usługi prywatne?

Przedszkole publiczne i niepubliczne

Mianem przedszkola publicznego, miejskiego określamy placówkę prowadzą przez samorząd, nad którą pieczę stanowi Wydział Oświaty. Przedszkole prywatne może być realizowane przez stowarzyszenie, fundację, organizację religijną lub osobę fizyczną. Jedynie jej podstawa programowa musi być zatwierdzona przez Ministerstwo. Tego typu obiekty mogą także funkcjonować pod pojęciem punktów przedszkolnych lub akademii. Wtenczas nie wymaga się od nich realizacji programu ministerialnego.

Przedszkole niepubliczne – zalety

niepubliczne przedszkole

Podstawa programowa realizowana w przedszkolach o charakterze prywatnym obejmuje zarówno zajęcia taneczne, jak i naukę języków obcych, aby malucha już od najmłodszych lat oswajać z różnymi zagadnieniami, które okażą mu się potrzebne, gdy przekroczy szkolne progi. Nauczyciele w prosty, ale efektywny sposób przekazują wiedzę, robiąc to w formie zabawy, aby nie zniechęcić małego człowieka, a wręcz przeciwnie. Rozbudzić w nim chęć poszerzania wiedzy. Jednak nie samą nauką przedszkolak żyje, o czym najlepiej świadczą harce na świeżym powietrzu w miejscu ściśle dopasowanym do specyfiki obiektu. Place zabaw, z jednej strony muszą być kolorowe i zachęcające, z drugiej zaś będące bezpieczną oazą, co ujęte jest w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Istnieją także przedszkola tematyczne, specjalizujące się w pewnej dziedzinie, np. językowe. Poza tym, przedszkola prywatne są zwykle lepiej wyposażone. Posiadają mnóstwo kolorowych zabawek i doświadczoną kadrę, która w połączeniu z bogatą ofertą zajęć dydaktyczno-wychowawczych i długimi godzinami otwarcia, stanowią dla wielu rodziców ciekawą alternatywę. I choć wszystkie te przyjemności odpowiednio kosztują to jednak wielu rodziców bez chwili zawahania decyduje się na zapisanie swojej pociechy, wiedząc że dostarczają jej wszystkiego, czego najbardziej potrzebują. Przeczytaj więcej na temat niepublicznych przedszkoli na stronie niepubliczne-przedszkole.poznan.pl.