Edukacja przedszkolna odgrywa ważną role w życiu każdego dziecka. Przede wszystkim pozwala integrować się dzieciom, uczy nawiązywania relacji społecznych, socjalizuje i co równie istotne, pozwala rozwijać naturalne zdolności każdego dziecka. Oczywiście jest to sytuacja idealna. Większość statystycznych przedszkoli ogranicza się do roli opiekuńczo-wychowawczej, zupełnie marginalizując rolę edukacyjną, a jeśli już ją realizuje, to w sposób mało efektywny. Wiąże się to przede wszystkim z wciąż powszechnie praktykowanym sposobem nauki najmłodszych, nie uwzględniającym ich potrzeb i różnic rozwojowych. Przedszkola publiczne kierują się przede wszystkim podstawą programową, starając się wpoić dzieciom wiedzę, która jest od nich wymagana zanim pójdą do szkoły. Przedszkola niepubliczne są w tym zakresie bardziej elastyczne. Korzysta się w nich z nowszych metod nauczania dzieci, między innymi z cieszącej się dobrą sławą metody Montessori.

Czym jest metod Montessori?

niepubliczne przedszkole

To metoda nauki poprzez doświadczenie, angażowanie wszystkich zmysłów, aktywność. Tutaj program dostosowany jest to możliwości i potrzeb dziecka, pozwalając mu rozwijać się w kierunkach, które go najbardziej interesują. Oczywiście wychowawca ma na uwadze podstawę programową, ale owa podstawa nie wyczerpuje możliwości rozwojowych dziecka. Dlatego w niepublicznych przedszkolach korzystających z tej metody nauczania, dzięki uczą się większej ilości rzeczy i lepiej je zapamiętują. Więcej o tej metodzie nauczania przedszkolnego można przeczytać odwiedzając serwis internetowy sieci niepublicznych przedszkoli http://www.ogrodymontessori.pl. W serwisie znalazły się informacje o samej metodzie nauczania Montessori oraz o ofercie poszczególnych jednostek przedszkolnych i żłobkowych należących do tej sieci placówek edukacyjnych.

Wyposażenia, kadra czy sposób nauki – co jest najważniejsze?

Szukając przedszkola pierwsze na co zwracamy uwagę to jego lokalizacja i wyposażenia. Oczywiście jest to ważne, ale w praktyce znacznie ważniejsze jest doświadczenie, podejście i wiedza, jaką dysponują wychowawcy, którzy zajmują się dziećmi. Dlatego wybierając palcówkę przedszkolną warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat funkcjonowania takiego ośrodka oraz umiejętności miejscowej kadry. Wybierając przedszkole warto również zwrócić uwagę na sposób nauki dzieci. Czy jest to klasyczna nauka przez zapamiętywanie, czy też bardziej atrakcyjna dla dzieci nauka przez zabawę i doświadczenie. Dopiero po określeniu tych trzech aspektów można zdecydować się, które przedszkole wybrać, prywatne czy publiczne.