Jednym z najczęściej wybieranych sprzętów fitness do domu są rowery treningowe. Decydują się na nie przede wszystkim osoby, którym zależy na utrzymaniu dobrej kondycji lub wyrzeźbieniu dolnych partii ciała, a także ci, którzy nie chcą jeździć rowerem po ulicach w sezonie jesienno – zimowym. Jazda rowerem treningowym jest przyjemna i dużo mniej wyczerpująca czy wymagająca, niż złożone ćwiczenia wykonywane na orbitrekach czy atlasach. Można to robić w zasadzie bez przygotowania, bez specjalnej wiedzy, zaczynając nawet ze słabą kondycją. Skoro wiemy już, że rower treningowy może być dla nas dobrym rozwiązaniem, powinniśmy przyjrzeć się dostępnym na rynku modelom i wybrać ten jeden, najlepszy. Dziś szczególną uwagą obdarzymy jeden z ich rodzajów - rower magnetyczny.

Charakterystyka rowerów magnetycznych

rower magnetycznyKażdy rower treningowy posiada jakiś mechanizm oporu. Opór, czyli hamowanie koła zamachowego, niezbędny jest do wykonywania ćwiczeń na rowerach stacjonarnych. Występują trzy podstawowe rodzaje takich mechanizmów, od których rowery przejęły swoje nazwy. Mamy więc rowery mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne.

Rower magnetyczny posiada specjalne hamulce magnetyczne, które regulują opór koła. Pozwala to na uzyskanie bardziej dokładnych ustawień niż w przypadku rowerów mechanicznych. Wpływa to też na nieco wyższą cenę. Ogromną zaletą takich rowerów jest to, że pracują one praktycznie nie wytwarzając żadnego hałasu. Jest to cenne, jeśli ćwiczymy we własnym domu, a wokół domownicy wykonują swoje zajęcia, albo jeśli mieszkamy w bloku. Użytkownicy, którzy mieli okazję ćwiczyć na rowerach mechanicznych i magnetycznych twierdzą często, że ustawienia magnetycznych są dużo lepsze i często przesiadają się na nie na stałe, po tym jak mają okazję spróbować na nich ćwiczeń.

Czy warto zdecydować się na rower magnetyczny? Istnieją jeszcze lepsze od niego modele, elektromagnetyczne, jednak znacząco różnią się one także ceną. Rower treningowy wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla wymagających, ale nieprofesjonalnych osób.