[caption id="attachment_1226" align="alignright" width="300"]skarpety bawełniane Skarpety bawełniane to idealny wybór na dziecięce stópki[/caption]

Dziecięce stópki ciągle rosną, zwłaszcza w sezonie wiosennym. Dodatkowo, maluszki są bardzo ruchliwe i jeśli nie śpią to bezustannie chodzą, biegają i skaczą. Rozwój stópek i zapewnienie im komfortu ma ogromny wpływ na zdrowie. Większość dzieci rodzi się ze zdrowymi nóżkami, jednak w dorosłym życiu cierpią na różnego rodzaju dolegliwości związane ze stopami. Jest to wynik nieprawidłowej ich pielęgnacji w pierwszych latach.

Nie tylko buty mają wpływ na rozwój stóp i wygodę chodzenia. Istotne są również odpowiednie skarpetki. Rodzice często wybierają te, które są po prostu ładne i dobrze się prezentują. Sam wygląd to jednak najmniej istotna sprawa. Najważniejszy jest rodzaj zastosowanego materiału i rozmiar, aby skarpetki dobrze leżały na stopach.

Materiał

Najlepszy wybór to skarpety bawełniane, które są wykonane z naturalnego surowca z domieszkami syntetycznymi. Bawełna pozwala oddychać skórze, a także jest łagodna nawet dla niemowląt i nie powoduje alergii. Nie ma skarpet o zawartości bawełny 100%, dlatego taka informacja podana na opakowaniu jest nieprawdziwa.  Skarpety bawełniane wykonane wyłącznie z tego surowca nie mają prawa trzymać się na stopie, ponieważ ich włókna nie są elastyczne. Właśnie z tego powodu do wszystkich tkanin dodaje się syntetyki, które dopasowują skarpetę do stopy. Ważne jest tylko, aby sprawdzić jak wyglądają poszczególne proporcje. Bawełna musi być składnikiem znacznie dominującym (90%).

Rozmiar

Skarpetki nie mogą być za duże, aby nie zabierały miejsca w bucie. Zwinięty materiał w buciku będzie wypaczał stopy podczas chodzenia i powodował skrzywienie. Nie mogą być również za małe,,  szczególnie w przypadku maluszków leżących. W takim wypadku dziecko nabiera nawyku podkurczania paluszków, co jest bardzo niezdrowe i zaburza prawidłowy wzrost paluszków.

Wygoda

Dobre przyleganie to kwestia zastosowania odpowiedniego materiału i ściągaczy. Sprawdźmy przed zakupem, czy ściągacze nie uciskają zbytnio skóry. To może utrudniać prawidłowy przepływ krwi. Warto także zwrócić uwagę na szwy – zbyt wypukłe będą drażnić i utrudniać chodzenie.