Pojawienie się kociaka w naszym domu jest niesamowitym momentem, który przynosi wiele radości. Chcemy wówczas, aby nasz nowy domownik rozwijał się jak najlepiej, co zapewnia odpowiednia opieka nad pupilem i dobre odżywianie. Karma sucha dla kociąt to podstawowy element żywienia młodego kota, który zapewnia mu wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju w najważniejszych etapach jego życia.

Co powinna zawierać sucha karma dla kociąt?

Przez pierwsze tygodnie życia kocięta karmione są wyłącznie przez matkę. Jej mleko zawiera wszystko, czego ich maleńkie organizmy potrzebują na tym niesamowicie dynamicznym etapie rozwoju. Przyjmuje się, że kot uważany jest za dorosłego osobnika kiedy osiąga rok. Do czasu osiągnięcia przez kota dorosłości jego organizm bardzo szybko się rozwija, dlatego też jego potrzeby żywieniowe są zwykle większe. Kiedy koty są na tyle duże, by móc samodzielnie zjadać pokarm, należy zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ponieważ od tej chwili ich pożywienie będzie zastępowało mleko matki. Karma sucha dla kociąt idealnie sprawdza się dla maluszków, które chętnie używają zębów podczas jedzenia. Z tego względu, że kocięta powinny być karmione kilka razy w ciągu dnia w mniejszych porcjach, znacznie łatwiej jest im podać karmę suchą dla kociąt w dawce określonej do ich wieku oraz wagi, dzięki czemu każdy niewielki posiłek jest dla nich pełnowartościowy. Dobra karma sucha dla kociąt składa się w przeważającej części z mięsa, natomiast pozostałą jej część powinny stanowić warzywa, zdrowe tłuszcze i naturalne suplementy diety.

Sucha karma – prawidłowe żywienie kociątJaka powinna być sucha karma dla kociąt?

Wiele osób zastanawia się, czy można karmić kocięta karmą suchą dla kotów dorosłych. Nie jest to jednak najlepszy pomysł z kilku powodów. Przede wszystkim skład karmy suchej dla kociąt różni się od składu karmy dla kotów dorosłych zawartością składników odżywczych, ponieważ na etapie wzrostu malucha zapotrzebowania są inne. Karma dla kotów dorosłych występuje najczęściej w formie o wiele większego granulatu, z którym kocię może sobie nie poradzić. Należy pamiętać, że z różnych przyczyn rozmiary niektórych kociąt są znacznie mniejsze, dlatego granulat powinien być na tyle drobny, by mógł być podawany również niewielkim kociakom. Dodatkowo, układ trawienny kociąt jest bardzo delikatny, a ich organizm dopiero się kształtuje. Z tego powodu karma sucha dla kociąt jest lekkostrawna i bardziej miękka. Należy też pamiętać, że w trakcie pierwszego roku życia kociaka bardzo wiele się zmienia w kwestii jego rozwoju, dlatego należy zwracać również uwagę na zalecenia producenta, mówiące o tym dla którego miesiąca życia jest ona przeznaczona.