Wielu początkujących plastyków i artystów – amatorów rozpoczyna swoją przygodę ze sztuką od zastosowania pasteli. Ta technika rysunku i malowania jest bardzo popularna, a do tego prosta do opanowania. Jeśli chcemy ją poznać, warto zaopatrzyć się w suche pastele w formie sztyftów w różnych kolorach, kredek czy nawet ołówków. Suche pastele są miękkie i dość kruche, jednak rysuje się nimi przyjemnie. Kreska wykonana nimi jest miękka, pyli się i może lekko odpadać od podłoża. Nie miesza się z innymi kolorami, dlatego też producenci takich pasteli wypuszczają je na rynek w bardzo dużych paletach odcieni. Popularne są zestawy, które mają np. 64 kolory, równie częste są pudełka zawierające setkę odcieni, a największe zestawy przeznaczone dla profesjonalistów i prawdziwych miłośników tej techniki, mają nawet po 240 różne kolory.

Od czego zacząć malowanie pastelami?

Początek pracy przy obrazie malowanym pastelami jest w zasadzie taki sam, jak w przypadku wielu innych technik. Wyznacza się więc oś pionową i poziomą, wielkość, jaką mają przyjąć poszczególne elementy umieszczone na rysunku, czy perspektywy pomiędzy nimi. Suche pastele dobrze również nadają się do tej roli. Trzeba je tylko odpowiednio ścierać oraz wcierać w podłoże, które powinno być nieco bardziej szorstkie niż zwykła kartka papieru, aby dobrze przyjąć pigment. Szybko przechodzi się tu od rysowania do malowania. Obrazy otrzymane za pomocą tej techniki, są jasne, świeże i delikatne, kolory ładnie się przenikają, nie błyszczą, a powierzchnia jest świetlista. To właśnie sprawia, że technika wykorzystująca suche pastele popularna była już w wieku XVII, a jej popularność utrzymuje się do tej pory. Pastele wykorzystuje się i wykorzystywało do tworzenia portretów, pejzaży czy innych widoków.

Wykończenie obrazu malowanego pastelami

Ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie już wykonanej pracy, które pozwoli jej długo zachować swoje walory. Po zakończeniu malowania, nad kartką czy innym wykorzystanym podłożem rozpylamy tak zwaną fiksatywę artystyczną, psikając z pojemnika z wysokości 20 czy więcej centymetrów. Artykuł ten, tak jak i różne rodzaje pasteli, specjalnego podłoża do malowania czy nawet sztalug, można bez problemu dostać w sklepach z artykułami dla plastyków (np. tutaj: https://www.kropkawkropke.com/). Stacjonarne, dobrze wyposażone sklepy znajdują się w każdym większym mieście. Nie ma również problemu z zamówieniem tych przedmiotów w sklepach internetowych. Odkąd różne formy twórczości plastycznej stały się popularne, takie sklepy wyrastają jak grzyby po deszczu.