Trampoliny ogrodowe - zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać

Trampoliny ogrodowe to skuteczny sposób na rozładowanie niespożytych pokładów energii u dzieci w każdym wieku. Jednakże wielu rodziców zanim dokona ich zakupu, zastanawia się, czy nie będzie zagrażać bezpieczeństwu ich szkrabów. W końcu, pomysłowość dzieci nie zna granic i o wypadek nietrudno. Prawda jest jednak taka, że dostosowując się do określonych zasad, zabawa nie przyniesie żadnych szkód, o czym zresztą uczulają zarówno producenci, jak i sprzedawcy tegoż sprzętu.

Dobre trampoliny ogrodowe to podstawa

Choć na rynku znajdziemy szeroki wybór tych zabawek, tak naprawdę powinniśmy kierować się przede wszystkim ich jakością wykonania, a dopiero potem ceną. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na grubość oraz wykonanie ramy zewnętrznej oraz nóg. To bowiem podstawa warunkująca stabilność i solidność, wynikająca w codziennym użytkowaniu. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj użytego do produkcji maty tworzywa i osłon na ramę i sprężyny. Na bezpieczeństwo stosowania wpływa również obecność wysokiej siatki ochronnej – zewnętrznej, jak i wewnętrznej, wykonanej z dobrych gatunkowo materiałów drabinki umożliwiającej swobodne wchodzenie i schodzenie, jak i osłony spodu trampoliny ogrodowej. Po złożeniu produktu, zawsze powinniśmy upewnić się, czy stan techniczny pozwala na użytkowanie przez dzieci.

trampoliny ogrodoweUczulmy na bezpieczne korzystanie

Zanim nasza pociecha zacznie wykonywać frywolne salta w powietrzu, musimy uświadomić jej, jak wygląda bezpieczne stosowanie trampoliny. Równie ważną rzeczą jest, aby nie pozostawiać malucha samego. Nigdy bowiem nie wiadomo, na jaki pomysł wpadnie latorośl. Tym bardziej, jeśli wewnątrz znajduje się grupa dzieci.

Trampolina ogrodowa i zasady jej bezpiecznego stosowania

  1. Aby do minimum wyeliminować ryzyko urazu związanego z wpadnięciem na siebie skaczących dzieciaków, najbezpieczniej jest, aby w jej środku znajdował się jeden użytkownik. W szczególności zasada ta dotyczy przedszkolaków poniżej 6. roku życia, gdyż ich nie do końca rozwinięty zmysł równowagi utrudnia wykonywanie skoordynowanych ruchów.
  2. Trampoliny ogrodowe o większych gabarytach nakładają możliwość skakania grupy dzieci, jednak w takim przypadku warto zwrócić ich uwagę, aby nie skakały bezpośrednio na siebie i zachowywały możliwie jak największą odległość.
  3. Zabronione jest skakanie w śliskich skarpetkach oraz butach, a także jedzenie, picie i żucie gumy.
  4. Uczulmy maluchy bezpiecznego kończenia skoków poprzez lądowanie na lekko ugiętych w kolanach nogach, co ma bezpośrednie przełożenie na kontrolę odbywanych akrobacji.