Na mapie Polski znajduje się niewielkie, ale jakże urokliwe miasteczko o wdzięcznej nazwie Ustroń. Nie należy go mylić z Ustroniem Morskim, z którym ma wspólnego tylko część nazwy i turystyczny charakter. W tym górskim Ustroniu jednak możemy zaznać spokoju, czystej radości i piękna przyrody, jakich próżno szukać po północnej stronie kraju. Dziwi więc fakt, iż jeszcze tak wiele osób nie miało przyjemności odkryć uroku tego miejsca. Najwyższy czas to zmienić!

Ustroń – piękno na każdym kroku

Pierwsze, co rzuca się w oczy po przybyciu do Ustronia to jego niewątpliwe walory krajobrazowe. Piękno górskiej przyrody w tej części Polski jest iście zachwycające. Fauna i flora, szczególnie w okresie wiosenno-letnim fascynują i zaskakują, a trasy widokowe skąpane w jesiennym słońcu czy okryte zimą białym puchem po prostu inspirują. To sprawia, iż bez względu na porę roku – warto się tam znaleźć. Jednak walory estetyczne to nie jedyne co Ustroń ma do zaoferowania. Jego naprawdę rewelacyjna infrastruktura turystyczno - rekreacyjna dba o multum atrakcji dla turystów w każdym wieku i o różnorodnych preferencjach. Wśród całej tej bogatej oferty turystycznej Ustronia warto przytoczyć chociażby:

  • Leśny Park Niespodzianek
  • Liczne zabytki
  • Czantoria z wyciągiem

Nie będą również narzekać turyści nastawieni na iście sportowy wypoczynek. Piesze wędrówki po malowniczych szlakach w górach czy bardziej subtelnych ścieżkach spacerowych to idealna okazja, by założyć treki, wziąć kije w ręce i zachwycić się przyrodą. Jeśli ktoś woli – można cieszyć się tymi trasami rowerem, a jeśli ktoś trafi tu zimą – na nartach czy desce. Fanów sportów wodnych zachęci sporo możliwości w dyscyplinie kajakarstwa.

Ustroń – najważniejsze zabytki

Jak nadmieniono powyżej, w tym miasteczku mieszczą się też wyjątkowe skarby architektury i historii. Jest ich sporo, ale dwa najważniejsze, które trzeba zobaczyć koniecznie będąc w Ustroniu to:

  • zbudowany z kamienia i cegły kościół Św. Klemensa z 1787 roku
  • największa świątynia w Ustroniu kościół ewangelicki Apostoła Jakuba Starszego
  • Ratusz
  • Amfiteatr
  • Prywatne Muzeum Etnograficzne „Stara Zagroda”

Ustroń – co jeszcze?

Wspomniana wyżej Czantoria (995 m n.p.m.) góruje ponad mieściną. Jej wielką atrakcją jest dostępny latem tor saneczkowy, natomiast kolej linowa na Czantorię jest bardzo nowoczesna i można z niej skorzystać bez względu na aktualną porę roku i trzeba przyznać, że zarówno zimą jak i latem jest po co tutaj być.

Ustroń – gdzie się zatrzymać?

W tej pięknej miejscowości całe szczęście nie brakuje miejsc noclegowych – na każdą kieszeń i pasujących pod różne preferencje. Bez względu na to, czy ktoś ma ochotę na swojski pokój w góralskiej chacie czy pensjonat o nieco wyższym standardzie – nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Idealnym przykładem gościnności miejscowych gospodarzy jest www.milezowka.pl – pokoje gościnne ulokowane w malowniczym i strategicznie bardzo dobrym miejscu w Ustroniu. W ofercie znajdują się także zabiegi lecznicze, co także jest bardzo charakterystyczne dla samego Ustronia.