Dobrze dobrana garderoba ciążowa jest w stanie znacznie poprawić nasz komfort codziennego życia. W wielu przypadkach kobiety nie decydują się na wymianę garderoby bardzo długo, co jednak nie jest zdrowe ani dla nich, ani dla rozwijającego się dziecka – zwłaszcza, gdy spodnie boleśnie wpijają się w brzuch. Ucisk na brzuch spowodowany przez spodnie nie ciążowe może powodować nie tylko dyskomfort, ale również dolegliwości związane z nieprawidłowymi skurczami macicy, plamieniami czy zaburzeniami krążenia u matki. Z tego powodu spodnie ciążowe powinny być tym elementem garderoby, który wymieniamy w pierwszej kolejności.

Kiedy czas na wymianę spodni?

spodnie ciążowe

Na dobrą sprawę spodnie ciążowe to coś, w co zainwestować można już około trzeciego miesiąca ciąży. W tym okresie ciąża staje się nie tyle widoczna dla obcych, co zauważalna i odczuwalna dla matki. Podbrzusze może nieco się powiększać i puchnąć, przez co dotychczasowe spodnie – zwłaszcza te mało rozciągliwe i bez gumek w pasie – będą wpijać się w skórę, powodując bolesność oraz wywołując widoczne podrażnienia. Jest to niekomfortowe i niezdrowe. Zdecydowanie spodnie ciążowe przydadzą się w drugim trymestrze, kiedy następuje intensywny wzrost dziecka, a brzuch zaczyna widocznie rosnąć.

Jakie spodnie ciążowe będą dobre?

Przede wszystkim, niezależnie od wybranego materiału, spodnie powinny mieć specjalny panel na brzuch. To dzięki niemu będą się trzymać bez zapinania guzików w pasie, a jednocześnie nie będą uciskać brzucha. Dobrze dobrane spodnie ciążowe mogą być kupione w rozmiarze sprzed ciąży, jeśli tylko nie przytyjemy za wiele – warto pamiętać, że nadmierny przyrost wagi jest niezdrowy dla matki i dziecka. Co więcej, dobrze jest zainwestować w spodnie o nieco szerszych nogawkach, jeśli zamierzamy je nosić do końca ciąży; w tym okresie w organizmie zatrzymuje się ciąża i może dochodzić do obrzęków nóg. Ciekawym pomysłem będzie wybór spodni w modelu ogrodniczek – zwykle mają one specjalny panel, który można regulować do rosnącego brzucha, a dodatkowo sprawdzą się także w okresie po porodzie.