Dziecko w początkowym okresie tuz po narodzinach nie jest jeszcze świadome otaczającego go świata i jego egzystencja ogranicza się właściwie tylko do jedzenia i spania. Po kilku tygodniach niemowlę staje się jednak coraz bardziej świadome najbliższego otoczenia w jakim się znajduje, dlatego wybór odpowiednich zabawek stosownie do wieku malucha jest bardzo ważny w kontekście jego właściwego rozwoju. 

Z reguły pierwsze pięć miesięcy życia niemowlaka przebiega na poznawaniu świata za pomocą wzroku i smaku, dlatego praktycznie wszystko co weźmie w rączki dokładnie ogląda i próbuje wkładać do buzi. Najlepiej więc, by zabawki kupowane w tym czasie w pełni się do tego nadawały i były przy tym dla malucha bezpieczne. Dobre będą np. grzechotki firmy Skip Hop, jednak przed zakupem warto sprawdzić, czy są odpowiednio poręczne i czy nie będą za ciężkie dla naszej pociechy. Warto także zakupić tak zwane metkowce, dzięki którym maluch będzie mógł sprawdzić różne smaki wystających sznureczków i metek.

Między piątym a ósmym miesiącem życia niemowlak odkrywa, że zabawki mają nie tylko ładne kolory i smak, ale także to, iż można nimi rzucać, przekładać je i turlać, dlatego w tym okresie nieocenione będą wszelkiego rodzaju piłki, klocki i sortery, a tradycyjny dziecięcy bębenek posłuży do zabawy tym szkrabom, których ulubionym zajęciem jest uderzanie rączkami we wszystko co znajduje się w ich zasięgu.

Niemowlę w okolicach 12 miesiąca swojego życia przeważnie zaczyna już podejmować swoje pierwsze próby samodzielnego przemieszczania się dlatego warto, by jego zabawki umożliwiały podążanie za nimi i zachęcały do ruchu. Tutaj ponownie przydatne będą przede wszystkim różnego rodzaju piłki wykonane z gumy, lub plastiku, a także zabawki na kółkach np. firmy Skip Hop, które będą mogły samodzielnie się przemieszczać. Dziecku, które opanuje już technikę wstawania można także zakupić kolorowy stoliczek edukacyjny przy którym będzie mogło usiąść.