Współczesne mieszkanie bez przynajmniej jednego lustra to rzecz w zasadzie niewyobrażalna. Na szczęście lustra są dziś stosunkowo tanie i powszechnie dostępne, zatem nikt nie będzie miał najmniejszego problemu, by wyposażyć wnętrze swojego domu/mieszkania w tego typu przedmiot użytkowy – tak, dziś lustro to przede wszystkim przedmiot o funkcji użytkowej, a nie dekoracyjnej.

Gdzie zamontować lustro?

Najczęściej lustra umieszczamy w takich pomieszczeniach jak łazienki. Tutaj lustro jest niezastąpione i niezbędne przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych. Lustro do przedpokoju przydaje się do naniesienia ostatnich poprawek w swoim wyglądzie przed wyjściem z domu. Niekiedy lustro wstawiamy również do sypialni. Tutaj lustro przydaje się do wykonania makijażu, przymiarek ubrań itp.. Niektóre osoby decydują się również na zakup lustra, które będzie pełniło rolę dekoracyjną, pomagając w optycznym powiększeniu danego wnętrza. Takie lustra najczęściej umieszcza się w salonach lub niewielkich pokoikach dziecięcych.

Rodzaje luster

lustro do przedpokoju

Lustra w łazience najczęściej mocuje się bezpośrednio na ścianie, niekiedy korzysta się również z luster, które stanowią integralną część łazienkowych mebli. W tym drugim przypadku lustro najczęściej pełni również rolę drzwiczek od szafki. Lustro do przedpokoju to najczęściej przedmiot przeznaczony do zawieszenia na ścianie, niekiedy stanowiący część wieszaka i szafki na buty. Lustra w sypialni również wiesza się na ścianach. Znaczenie częściej są to jednak lustra, które są jednocześnie drzwiami dużej sypialnianej szafy. Duże lustro pomaga w codziennym doborze stroju.

Montaż lustra

Jeśli decydujemy się na zakup lustra w formie samodzielnego mebla, niezależnie od tego czy jest to lustro do przedpokoju, łazienki czy sypialni, musimy pamiętać o jego właściwym montażu. Lustra tego typu zwykle posiadają specjalne mocowanie, dzięki któremu możemy powiesić je na wbitym w ścianę kołku. Zdecydowanie odradzamy mocowanie luster na taśmę dwustronną. Nawet jeśli jest to niewielkie lustro do przedpokoju, wystarczy je przez przypadek trącić, taśma puści i lustro ulegnie zniszczeniu – zwyczajnie się stłucze.