Kuweta to jeden z podstawowych sprzętów, w jakie musimy się zaopatrzyć, jeśli chcemy wprowadzić do swojego domu kota. Kuweta musi być dobrana rozmiarowo do wielkości zwierzęcia, dlatego nie ma sensu kupować wielkiej kuwety, gdy nasz kotek jest jeszcze malutki. Na początku lepiej sięgnąć po mniejszą kuwetę, a później wymienić ją na większa. Poza tym nasz wybór zależy tylko i wyłącznie od własnych upodobań i zasobności naszego portfela. Najtańsze i przez to chyba najbardziej popularne są kuwety otwarte. Drugie w kolejności są kuwety zamknięte, które w zależności od wariantu mogą być wyposażone w drzwiczki, a także w specjalny filtr redukujący nieprzyjemne zapachy wydobywające się z ich wnętrza. W sprzedaży dostępne są również kuwety samoczyszczące. Te są najnowocześniejsze i najwygodniejsze w obsłudze, ale sporo kosztują i nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Poza tym ich konstrukcja wymusza na nas konieczność korzystania ze żwirków zbrylających, a te nie zawsze są akceptowane przez koty.

Kuwety otwarte

kuweta dla kota

To najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy model kuwet występujący w niezliczonej liczbie rozmiarów, kolorów i kształtów. Zaletą takiej kuwety jest jej prosta konstrukcja i związana z nią łatwość czyszczenia. Wadą kuwety jest możliwość rozsypywania żwirku przez kota i jej otwarta forma – żwirek jest cały czas na widoku, dlatego musimy co chwile go czyścić. Kuwety typu otwartego polecane są dla dużych kotów oraz dla małych kociąt, które mogą bać się korzystać z kuwet typu zamkniętego.

Kuwety kryte

Ten rodzaj kuwet, ze względu na walory estetyczne, cieszy się obecnie coraz większą popularnością wśród właścicieli kotów. Co prawda nie wszystkie koty chętnie korzystają z takich kuwet, ale stopniowo można je do nich przyzwyczaić. Duży wybór kuwet tego typu znaleźć można w tym miejscu https://kiwizoo.pl/kot/kuweta-dla-kota/. Co warte podkreślenia, wiele kuwet krytych wyposażonych jest w specjalny filtr, który zapobiega wydostawaniu się z ich wnętrza nieprzyjemnych zapachów. To sprawdzone rozwiązanie chwalone przez hodowców i miłośników kotów.

Kuwety samoczyszczące

To najnowszy model kuwet, który zapewnia największą wygodę w przy czyszczeniu żwirku. Do oczyszczania żwirku nie potrzebujemy łopatki, tylko korzystamy ze specjalnego systemu samoczyszczącego, który usuwa zbrylony żwirek do osobnego pojemnika. W ten sposób koci żwirek jest stale czysty i wydobywający się z kuwety zapach nie powinien budzić niczyich zastrzeżeń. Oczywiście taka samoczyszcząca się kuweta również, co pewien czas, musi być wyczyszczona i zdezynfekowana przez właściciela kota.