Każdy właściciel kota wie, jak ważne jest zapewnienie kotu kuwety i zadbanie o kocią higienę. Jednak bardzo wiele osób, które dopiero planują zakup zwierzęcia, zastanawia się, jaką kuwetę wybrać i jaki żwirek kupić. Kuweta otwarta, a może zamknięta, żwirek bentonitowy, silikonowy, a może drewniany? Prawda jest taka, że ilu właścicieli kotów, tyle różnych sposobów, dodatkowo, to wszystko zależy od zwierzęcia. Nie każdemu kotu przypadnie do gustu kuweta otwarta i nie każdy będzie chciał korzystać z zamkniętej. Podobnie z rodzajami żwirków - dodatkowo każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto poczytać o każdym z nich i wtedy przetestować różne typy. Wydaje się to dosyć skomplikowane, choć niekoniecznie takie musi być - jak zadbać o kocią toaletę?

Kuweta otwarta, czy zamknięta - oto jest pytanie

żwirki dla kotów

Na rynku wśród rozmaitych modeli kuwet dostępne są dwa główne rodzaje - kuweta otwarta i zamknięta. To nie bez znaczenia, którą z nich wybierzemy dla naszego czworonoga. Zasadniczą zaletą kuwety zamkniętej jest uniemożliwienie kotu rozsypywania żwirku - koty lubią kopać w kuwecie, więc siłą rzeczy zdarza im się nabałaganić, a my jako właściciele chcemy tego uniknąć, bez szkody dla kota. Niestety nie każdy kot będzie chciał korzystać z kuwety zamkniętej, niektóre boją się obrotowych drzwiczek, bądź zwyczajnie nie mieszczą się i nie czują komfortowo w kuwecie. Można próbować nauczyć kota korzystać z kuwety, choćby zdejmując drzwiczki i zakładając je po dłuższym czasie, gdy zwierzę już nieco przywyknie do kuwety, jednak może lepiej, zamiast tego zastanowić się nad zakupem kuwety otwartej. Wadą kuwety otwartej jest głównie bałagan, jaki kot zostawia po korzystaniu z niej - szczególnie te koty, które lubią nieco pokopać w żwirku. Niektórzy temu wyborowi zarzucają również nieestetyczny wygląd i nieprzyjemny zapach.

Jaki żwirek wybrać dla naszego ulubieńca?

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem są żwirki dla kotów. Odpowiednio dobrany żwirek pozwala zwierzęciu na prawidłowe zaspokajanie swoich potrzeb, a także nasz komfort. Dobry żwirek nie tylko pochłania nieczystości, ale i zapach. Przykładowe żwirki możemy kupić na stronie: https://www.keko.pl/pol_m_Koty_Dom-i-ogrod_Zwirki-dla-kotow-228.html. Niestety niektóre żwirki łatwo roznoszą się po domu, szczególnie niesione na łapkach i pouczepiane sierści długowłosych kotów. Z kolei z innych nasz pupil może nie chcieć korzystać. Czy jest więc złoty środek? Niestety nie ma, pozostaje nam korzystać z takiego żwirku, do jakiego zwierzę jest nauczone lub testować nowe rodzaje - trzeba być jednak przygotowanym, że może pochłonąć to dużo naszego czasu i pieniędzy.